Новини

Всі новини
2017-10-20

Жити по-старому. Депутати ВР не прийняли Закон про зміну виборчої системи

Результати голосування за ліквідацію мажоритарної системи та впровадження нової виборчої системи з відкритими партійними списками не лише продемонстрували абсолютну зневагу до українців. Те, як депутати проголосували, а точніше, не проголосували за зміну виборчого законодавств, знищує перспективу, надію на те, що в країні може щось помінятися після наступних виборів.

За словами депутата міськради від фракції «Самопоміч» Сергія Могили, прийняття цього проекту мало б дати майбутнє для країни: «Люди змогли б побачити, хто конкретно йде за списками політичної сили. Не перші три впізнаваних обличчя, які дають обіцянки з великих бігбордів та екранів ТБ, а всіх тих, хто протягом каденції буде приймати рішення за мільйони українців».

«В тому, що більшість депутатів не хоче змінювати статус недоторканності, сумнівів не було. Проте була надія, що наближення виборів і необхідність звітувати про виконання своїх обіцянок змусить їх проголосувати при винесенні цього питання в сесійну залу. Адже скасування «мажоритарки» було окремим пунктом виборчих програм практично усіх партій. Але, мабуть, я переоцінив рівень відповідальністі і залежності депутатів від виборців та їх вимог. Виявилось, вони нічого не бояться. Про сумління взагалі промовчу…», – обурений результатами голосування лідер фракції «Самопоміч» в міськраді Тарас Сітенко.

Запропоновані проекти законів про вибори №1068 (авторства депутата від “Опозиційного блоку” Юрія Мірошніченка) та №1068-1 (авторства депутатів від “Батьківщини”) зібрали менше 100 голосів з 226 мінімально необхідних. Законопроект групи депутатів від різних партій №1068-2 набрав 169 голосів. Всі три законопроекти вважаються відхиленими.

Законопроектом №1068 пропонувалося запровадити пропорційну виборчу систему, в рамках якої участь у виборах братимуть і партії, і виборчі блоки. Виборчий бар’єр мав становити 1%.

Законопроектом №1068-1 пропонувалося встановити, що вибори проводяться за пропорційною системою із відкритими партійними списками — загальнодержавним виборчим списком із закріпленням кандидатів у депутати за територіальними виборчими округами. Таких округів планувалось утворити 450. Також передбачалося, що черговість кандидатів у виборчому списку визначається з’їздом партії, але може бути змінена з’їздом після отримання партією протоколу Центральної виборчої комісії про попередні результати виборів. І, якщо результати кандидата були високими, то особа може бути пересунута на вищий рівень у списку.

Документом №1068-2 пропонувалося встановити виборчу систему з регіональними виборчими округами з остаточним розподілом мандатів на загальнодержавному рівні. Передбачалось утворити 28 таких виборчих регіонів. Також передбачалося, що номер у списку кандидата визначається на з’їзді партії. До розподілу мандатів допускаються партії, які отримали на свою підтримку у межах загальнодержавного виборчого округу не менш як 3% дійсних голосів виборців.

Нагадаємо, 17 жовтня під стінами Верховної Ради розпочалась масова акція на підтримку Великої політичної реформи, ініціатори висували три вимоги, однією з яких було прийняття нових правил виборів до парламенту, які включають в себе пропорційну систему з відкритими списками.