Новини

Всі новини
2019-03-14

Завод з переробки ртуті в Харкові будується із порушеннями, – Наталія Коваленко

Депутат від “Самопомочі” в Харківській міськраді Наталія Коваленко та еколог Олександр Богданіс під час прес-конференції в прес-центрі Kharkiv Today розповіли деталі плану щодо розташування надшкідливого підприємства з переробки ртутьвмісних відходів в Харкові. Вона зазначила, що ще на стадії оформлення дозвільних документів було допущено ряд порушень.

“Декілька місяців тому ми дізнались, що у 2017 році Департамент комунального господарства Харківської міськради погодив Заяву про наміри ТОВ “Харків-Еко” щодо утилізації ртутьвмісних відходів і виробництва ртуті. Але, по-перше, ця Заява не пройшла громадське обговорення за тією процедурою, яка визначена законодавством. По-друге, Департамент комунального господарства не мав права погоджувати таку Заяву. Надавати згоду на розміщення об’єктів, які можуть впливати на екологічну ситуацію в певному регіоні, має виключно міська рада. Як депутат, можу сказати: жодного подібного питання на сесію міськради не виносили”, – стверджує Наталія Коваленко.

Вона зазначила, що разом з еко-активістами буде домагатися, аби завод будувався за всіма правилами. Проте ініціатори будівництва вже чинять спротив. Наприклад, громадські обговорення з питань розміщення ртутопереробного заводу проводяться не за місцем його розташування, тобто не в Немишлянському районі, а в селищі П’ятихатки, куди важко дістатись громадським транспортом. Також слухання проводяться в будній день в робочий час, тому малоймовірно, що харків’яни зможуть туди прийти.

“Ми розуміємо, що зараз зроблено все, аби люди туди не потрапили, бо навіть час і місце обрані дуже невдало, – каже Коваленко. – Така проблема повинна активно обговорюватися, а не тишком-нишком погоджуватися в кабінетах, вона має бути максимально публічною. Адже від цього залежить стан довкілля, життя та здоров’я людей”. Депутатка також додала, що оскільки Заява про наміри була погоджена з порушеннями, то вони з еко-активістами розглядають можливість судового оскарження.

Координатор громадської організації “Зелений фронт” Олександр Богданіс розповів, що окрім юридичних порушень, при розміщенні підприємства ігноруються санітарні норми.

Богданіс пояснив: для підприємств, які переробляють ртутовмісні відходи, існує санітарно-захисна зона. Якщо підприємство класифікується як машинобудівне, то для них ширина СЗЗ — 300 метрів, а для хімічних, яким і є підприємство, яке планують побудувати, — 1000 метрів.

“Харків-Еко” позиціонує себе як машинобудівне підприємство, проте в звіті з ОВД та санітарній експертизі я нарахував не менше 10 випадків, де йде мова про застосування хімічних процесів в переробці ртуті. Тому, на наш погляд, “Харків-Еко” має класифікуватися як хімічне підприємство. Тим не менш, Держспоживнагляд погодив санітарно-захисну зону в 300 метрів”, – стверджує Олександр Богданіс.