Новини

Всі новини
2017-12-29

Законопроект про створення Антикорупційного суду має бути відкликаний та доопрацьований, – Дмитро Булах

Здійснилося!

Нарешті Президент вніс до парламенту законопроект про створення Антикорупційного суду. При цьому значна частина громадянського суспільства чекала саме тексту президентського законопроекту, в очікуванні того, що в ньому виявиться найцікавіше. І їх очікування, на жаль, виправдалися.

Як відомо, попередній законопроект, поданий в Раду, автором якого були представники прогресивної частини парламенту, Венеціанська комісія визнала в цілому доброю базою, однак відзначила, що він вимагає невеликих доробок. Також рекомендувалося, щоб законопроект подав у Раду саме Президент.

Однак, фактично, проігнорувавши висновок Венеціанської комісії, Петро Порошенко подав до парламенту істотно змінений законопроект, яким абсолютно чітко показав свої наміри щодо антикорупційного суду.

У чому ж справа?

Справа в тому, що одним з ключових моментів в процедурі створення антикорупційного суду є процедура його формування. Лише незалежний від усіх гілок влади і персоналій антикорупційний суд може і повинен стати тим механізмом, який повністю завершить архітектуру антикорупційних органів, а для цього потрібен максимально захищений від впливів відбір антикорупційних суддів.

І що ж ми бачимо в законопроекті? Всупереч рекомендаціям Венеціанської комісії ключову роль при відборі суддів гратимуть не міжнародні структури і експерти, а Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС). Нагадаю, що ВККС уже «прославилася» тим, що, незважаючи на рішення Громадської ради доброчесності, рекомендувала в новостворений Верховний суд недоброчесних суддів, які не могли пояснити походження свого майна і ухвалювали вкрай скандальні рішення. І ось тепер цьому органу, що повністю себе дискредитував, пропонують приймати остаточне рішення щодо кандидатів до Вищого антикорупційного суду. Вважаю таке рішення неприпустимим, адже це остаточно поховає будь-яку надію українців на ефективну боротьбу з корупцією в нашій країні. А можливо, і запустить процес позбавлення України безвізового режиму з країнами ЄС.

Що робити? Я вважаю, що цей законопроект повинен бути відкликаний Президентом, доопрацьований з урахуванням рекомендацій Венеціанської комісії та поданий знову до Верховної Ради. Я не вірю в можливість доопрацювати законопроект після першого читання.

Інакше саме Петро Порошенко буде нести персональну відповідальність за провалену боротьбу з корупцією, за те, що Україна залишається країною третього світу з невизначеною долею і, я переконаний, остаточно позбавить будь-яких політичних перспектив як його особисто, так і всіх його союзників.