Новини

Всі новини
2018-07-20

Закон має бути один для всіх

Депутат Харківської районної ради від «Самопомочі» та активіст ГО «Пісочинська Альтернатива» Артем Фисун виграв справу проти голови райради. Завдяки цьому мешканці Харківського району будуть знати, куди і на що місцева влада збирається витрачати їхні кошти.

Керівництво Харківської районної ради регулярно порушувало ч.3, ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», згідно із яким оприлюднення проектів рішень, які передбачається винести на розгляд сесії, має відбуватись не пізніш як за 20 днів із зазначенням дати публікації.

За словами Артема Фисуна голова райради систематично нехтував вимогами закону, подаючи не повний перелік питань, що планувалось обговорити та проголосувати. У грудні 2016 року до цього порушення додалось і те, що керівництво райради вчасно не повідомило про скликання сесії.

«Ми [представники фракції «Самопоміч» – прим.ред.] неодноразово звертались до керівництва ради, просили щоб вони вчасно надсилали нам документи на пошту, щоб їх публікували відповідно до чинного законодавства, – розповів депутат. – У відповідь ми отримували тільки кивки, а по факту нічого не робилося». Перед сесією депутати отримали документи по двадцятьох питаннях, а на сесії з’ясувалось, що у порядку денному їх близько шестидесяти. Таким чином керівництво позбавило депутатів можливості розібратись та вивчити 2/3 рішень.

У відповідь на незаконні дії керівництва райради три депутати фракції «Самопоміч» — Артем Фисун, Артем Костецький та Дмитро Курило — публічно заявили, що вони відмовляються брати на себе відповідальність за голосування на цьому засіданні та залишили сесійну залу. «Ми не збираємось голосувати «всліпу» та брати участь в ухваленні рішень, з якими ми не змогли ознайомитись», – наголосив Артем Фисун.

«Представники влади повинні усвідомити, що закон – рівний для всіх. Обов’язок і депутатів, і чиновників – працювати в інтересах громади, розподіляти бюджетні кошти не в свою кишеню, а на користь людей, які їх обрали. І наша задача як депутатів — слідкувати за дотриманням прозорості та законності на всіх етапах прийняття рішень, що стосуються громади», – підкреслив активіст.

Депутат подав судовий позов щодо захисту права депутатів та мешканців Харківського району на отримання доступу до публічної інформації. Справа майже рік пролежала в суді першої інстанції, але врешті-решт суддя виніс рішення на користь депутата. Суд визнав протиправною бездіяльність голови Харківської районної ради стосовно розповсюдження інформації щодо проведення сесій, а також забезпечення вчасного і повного оприлюднення проектів рішень.

«Нам відомо, що аналогічні правопорушення відбуваються і в інших радах Харківської області. Тому ми закликаємо депутатів місцевих рад проявляти свою принципову позицію та відстоювати право на отримання інформації, звертаючись до правоохоронних органів», – каже Артем Фисун.

В суді сторону депутатів від «Самопомочі» відстоював депутат Харківської міськради, адвокат Ігор Черняк.  За словами Черняка, проблема порушення закону в органах місцевого самоврядування усіх рівнів в Україні та в зокрема Харківській області, є системною. «В законі чітко прописано, що усі проекти рішень мають бути оприлюднені не пізніше, ніж за двадцять днів до запланованої сесії. І депутати, і мешканці повинні мати змогу ознайомитись із тим, що планується зробити в його населеному пункті: в його районі, на його вулиці». Порушення закону про доступ до інформації, за словами правозахисника, впливають на роботу депутатів місцевих рад: «Як можна голосувати за проект рішення, якого ніхто в очі ніколи не бачив? Ця ситуація була кричущою, тому що не були опубліковані не лише проекти рішень, але й узагалі розпорядження про скликання та порядок денний сесії. Тобто незрозуміло, як і для чого зібралися депутати і щось там втемну собі наголосували».

Він сам неодноразово скаржився на порушення регламенту та перешкоджання депутатській діяльності з боку керівництва Харківської міської ради. Майже рік тому – 20 вересня 2017 року депутатів фракції разом із громадськими активістами не пустили до сесійної зали — невідомі зачинили двері мерії за півгодини до початку засідання, певний час не могли знайти ключ. Зсередини доступ бажаючим потрапити до сесійної зали заблокували співробітники муніципальної охорони. Впродовж року харківські  активісти добиваються права бути присутніми на сесіях міськради.

«Судове рішення за позовом Артема Фисуна є безпрецедентним, тому що в Україні за цих підстав вперше в судовому порядку були визнані протиправними дії керівників органів місцевого самоврядування за порушення цих норм закону», — розповів Ігор Черняк.

Зразок оформлення позову: