Новини

Всі новини
2017-10-27

Забезпечити охорону шкіл можна за рахунок міського бюджету, – Тарас Сітенко

27 жовтня у Харкові відбувся круглий стіл, присвячений проблемам безпеки у школах. Його організатором виступила Громадська організація «Благосвіт». Серед присутніх були і депутати міськради від «Самопомочі» Тарас Сітенко (голова фракції у міськраді) і Олена Горошко.

Правозахисник Костянтин Карелов акцентував увагу на тому, що зараз договори про охорону шкіл укладають не самі школи, а голови батьківських комітетів.

«Хоча згідно із законодавством школа є об’єктом господарювання, а поняття «батьківський комітет» у законі взагалі немає. Тому незрозуміло, як будуть відшкодовуватися збитки в разі виникнення проблем. Крім цього, треба розібратися, що саме треба охороняти – учнів, приміщення, устаткування чи ще щось, бо зараз у договорах це не прописано чітко», – сказав він.

Керівник ГО «Благосвіт» Катерина Святець повідомила, що її організація проводила інтернет-опитування, під час якого батьки школярів підтримали ідею встановлення у школах «тривожних кнопок».

«Забезпечити охорону шкіл можна за рахунок місцевого бюджету», – вважає Тарас Сітенко, – «”Цим могла би займатись якась спеціальна міська структура або комунальне підприємство. Наприклад, можна було би залучити КП «Муніціапальна охорона». Ми вже обговорювали такий варіант з профільним департаментом, він підтримав цю ідею», – розповів він.

«Крім цього, ми пропонуємо за рахунок програми «Безпечне місто» встановити у школах відеоспостереження та «тривожні кнопки». Це дозволить зняти з батьків фінансовий тягар, бо щомісяця батьки здають гроші на охорону. В різних школах ця сума становить від 30 до 100 гривень за кожну дитину. Харків може скористатися досвідом Києва, де за рахунок міського бюджету в усіх школах встановили камери відеоспостереження», – додав депутат.

За його словами, поки що немає чіткого розподілу, де саме встановлять камери, придбані у рамках програми «Безпечне місто».

«Я вважаю, насамперед їх треба встановлювати у школах і дитсадках, де ще немає відеоспостереження. Бо у деяких закладах його вже забезпечили за рахунок батьків. Також гарна ідея – встановлення веб-камери, коли батьки в інтернеті можуть подивитися, що відбувається біля школи або у школі. Це допоможе попередити викрадення дітей, а також «закладки» наркотиків», – упевнений Сітенко.

Напередодні круглого столу депутат міськради від «Самопомочі» Олена Ворона на комісії з питань бюджету та фінансів запропонувала доповнити міську «Комплексну програму розвитку освіти в м. Харкові на 2018-2020 роки» пунктом щодо фінансування охорони навчальних закладів за рахунок міського бюджету.

«Наразі в місті склалася ситуація, коли більшість шкіл мають фізичну охорону, яка оплачується батьками на підставі договорів окремих фізичних осіб з охоронними фірмами. Централізована охорона навчальних закладів на підставі договорів між ними та охоронною фірмою, що фінансується з міського бюджету, вже давно стала нагальною. Рік тому це питання вже ставилось на робочій групі, проте не знаходило вирішення», – повідомила Ворона.

«Приємно, що наша ініціатива була підтримана членами комісії. Директору департаменту освіти Ользі Деменко було надано протокольне доручення прорахувати вартість такої охорони на рік, щоб цю суму можна було закласти у бюджет 2018 року. Дуже сподіваюсь, що ініціатива буде підтримана в сесійній залі», – додала вона.

Депутат міськради Габриел Михайлов (фракція «За Харків! За відродження») висловив думку, що ініціативу щодо охорони шкіл треба покласти на міську владу.

«Місто не в змозі відразу все зробити. Але можна розпочати з кількох шкіл і впроваджувати там досвід Європи або США. Сподіваюся, що депутати міськради, які майже всі є батьками, підтримають ідею забезпечити охорону у школах», – сказав Михайлов.

Перш, ніж братись за зміни, пов’язані з охороною шкіл у Харкові, необхідно провести моніторинг, вважає депутат міськради від «Самопомочі» Олена Горошко.

«Ситуація зі шкільною безпекою складна і дуже відрізняється у різних школах. Є школи, де встановлені відеокамери спостереження і є охорона, а є такі, де гардеробник вважається також і охоронцем. Тому потрібно провести моніторинг, зібрати інформацію по кожній школі», – сказала вона.

Депутат розповіла, що зустрічалась із директором департаменту освіти Харківської міськради Ольгою Деменко, яка повідомила, що охорону в школах можна профінансувати за рахунок міського бюджету, але в штатних розкладах шкіл немає посади «охоронець». Тому Горошко запропонувала вирішення проблеми на законодавчому рівні.

«З допомогою своїх колег у Верховній Раді ми вийшли з пропозицією до Міносвіти задля внесення змін до законодавства. Пропонуємо розширити штатний розклад шкіл, бо на місцевому рівні зробити це неможливо. Запропонуємо внести у штатний розклад шкіл посаду «охоронець». І ще одну – «інженер», який буде обслуговувати комп’ютерні класи, бо такі спеціалісти теж потрібні», – повідомила вона.

Представники ГО «Благосвіт» мають намір зібрати інші пропозиції щодо безпеки у школах від батьків та в найближчий час передати їх депутатам міськради.