Новини

Всі новини
2018-02-19

Якщо рецепт виписати не на бланку, а на папірці, люди не отримають безкоштовні ліки, – Вікторія Мілютіна

Родині пенсіонерів з Богодухівського району сімейний лікар виписала ліки від гіпертонії на звичайному папірці. В аптеці сказали, що препарати з призначеними діючими речовинами можна було би отримати безкоштовно за програмою «Доступні ліки». Але для цього потрібен правильно оформлений рецепт.

Пенсіонерам довелось сплатити за ліки значну частину своєї маленької пенсії. Про це дізналась депутат Харківської обласної ради від «Самопомочі» Вікторія Мілютіна, яка також є секретарем комісії з соціальних питань та охорони здоров’я, і вирішила з’їздити в Богодухів.

«Люди звернулись до мене, повідомивши, що якби лікар виписала рецепт, їм би не довелося витрачати гроші в аптеці. Я побоювалася, що це був саботаж з боку лікаря, але після відвідин Богодухова у мене склалося враження, що це було зроблене просто за звичкою. Адже десятиріччями, ще з радянських часів, медики виписують призначення на папірцях, не користуючись рецептурними бланками», – говорить Мілютіна.

Депутат відвідала медичну нараду Богодухівського району, де закликала лікарів дати людям можливість користуватись державною програмою «Доступні ліки», завдяки якій можна отримати ліки безкоштовно або з невеликою доплатою.

«Я не хотіла когось критикувати, шукати винних. Моє завдання – зробити так, щоб ситуація не повторилася. Дізнатися, чи приділяється увага цьому питанню в районі. Я спілкувалась з сімейним лікарем, яка виписала пенсіонерам ліки на папірці. Вона говорить, що не мала з собою рецептурного бланку, тому скористалася аркушем з блокнота. Але загалом богодухівські медики запевняють, що рецептурні бланки у них є», – розповіла Мілютіна.

На її думку, потрібно змінювати звичні стереотипи поведінки медиків, щоб вони працювали по-новому.

«Моя мета – зрозуміти і змінити ситуацію. Лікарі по інерції виписують ліки на папірцях, бо робили так завжди. Тільки змінивши фінансовий механізм, можна змінити поведінку, виробити нові звички. Важливо, аби медики почали поводитись по-менеджерські і знали назви препаратів, які входять до списку безкоштовних», – упевнена депутат.

Зараз отримати безкоштовні ліки можуть люди, що мають серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму. Саме ці хвороби найбільше впливають на показники смертності в Україні та водночас ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

З 5 лютого 2018 року держава розширила список програми «Доступні ліки», тепер він містить 23 МНН (міжнародних непатентованих назви). Це препарати від 48 виробників, з яких 18 – українських і 30 – іноземних. Деякі препарати різних виробників мають однакові назви. В новому переліку 47 препаратів, що на 100% відшкодовуватимуться за державний кошт.

Мілютіна розповіла, що цього року планується додати у список ліки від депресії, анемії першого триместру у вагітних, а також хвороб шлунково-кишкового тракту, зокрема, виразки.
Вона зазначила, що по всій Україні поки що не використовуються в повному обсязі гроші, передбачені на фінансування програми «Доступні ліки». Це відбувається через те, що у багатьох регіонах не встигли зробити усі необхідні управлінські дії: не направили вчасно кошти у райони, не відкрили нові казначейські рахунки, не підписали договори з аптеками.

Міністерство охорони здоров’я закликає місцеву владу своєчасно використовувати виділені кошти. Продовжують надходити повідомлення, що рецепти за програмою «Доступні ліки» відмовляються відшкодовувати в аптеках, пояснюючи це тим, що фінансування програми призупинено. Натомість уряд виконав усе вчасно. Ще 7 грудня був затверджений бюджет з окремим рядком в 1 млрд грн на «Доступні ліки», а 4 січня Казначейська служба перерахувала в кожну область заплановану на перший місяць року суму (загалом 83,3 млн грн на всю країну).

«Виникають питання до представників держадміністрацій, – говорить Мілютіна. –Наприклад, Харківська область отримала в січні 5,8 млн грн, а використала 30% від цієї суми (трохи більше 1,7 млн грн). Тоді як Богодухівський район використав менше, ніж в середньому по області – лише 17,5% (отримав 108 тис грн, а використав 18,9 тис грн). Скоріш за все, керівництво на місцях не завжди уважно стежить, чи використовуються можливості програми «Доступні ліки».

Депутат повідомила, що Держказначейство перерахувало обласним бюджетам гроші для цієї програми 4 січня. У багатьох регіонах гроші з обласних бюджетів в районні перерахували 16 січня. І вже 18 січня почали їх використовувати. А ось Богодухівський район зробив це з великою затримкою – лише 23 січня. «Тобто, крім звички лікарів писати на папірцях, є й інший фактор, управлінський – це дії районних адміністрації», – коментує Мілютіна.

Вона зазначила, що фінансування програми «Доступні ліки» для Богодухівського району цього року збільшилось до 909 360 грн на рік (минулоріч було 556 тис грн). І хотілося би, щоб усі ці кошти пішли на користь людям, а не залишались на рахунках.

«У 2017 за цією програмою в Богодухівському районі працювали чотири аптеки, тепер їх вже п’ять. Але цього все одно недостатньо. До того ж, всі вони в центрі, з району не завжди зручно приїжджати по ліки. Треба розширювати мережу аптек», – додає Мілютіна.

«Лікарям треба звернути увагу на це питання. У Богодухові я поговорила з головними лікарями Центру первинної медико-санітарної допомоги та Центральної районної лікарні, бо багато лікарів працюють в обох закладах. Ми домовилися, що через кілька тижнів я ще раз приїду, візьму з собою фахівців з питань охорони здоров’я з Харківської обладміністрації, можливо, когось із Міністерства охорони здоров’я. Ми ще раз проведемо нараду, отримаємо зворотний зв’язок від медиків і аптек. Сподіваюсь, наше втручання допоможе змінити ситуацію », – підсумувала Мілютіна. Також вона закликала людей просити у лікарів виписувати рецепти, та повідомляти у разі відмови.