Новини

Всі новини
2016-05-13

В Харківській області стартувала реформа охорони здоров’я

У Чугуєві почалася реалізація реформи охорони здоров’я, основними принципами якої є самостійний бюджет лікарень, впровадження системи сімейних лікарів і можливість укладати контракти між лікарями та пацієнтами з правом розірвання в разі надання неефективного лікування. Крім того, до наглядових рад лікарень будуть залучати місцевих бізнесменів, інвестиції яких використовуватимуться для навчання сімейних лікарів за кордоном, складання і впровадження нормативів лікування, оснащення амбулаторій сучасними технологіями, розробки системи електронних карт пацієнтів.

Ініціатором змін стала Харківська експертна група з підтримки медичної реформи, до якої увійшли представники НГО (Українсько-німецька медична асоціація, Харківська асоціація сімейних лікарів та «Агентство змін «Перспектива»), міжнародні експерти, представники Обласного департаменту охорони здоров’я та медики Чугуєва та Куп’янська. Група працює вже більше року — аналізує світовий досвід подібних реформ, стежить за ситуацією в Україні і шукає формат змін, які зможе втілити в наших реаліях.

Депутат міськради від «Об’єднання «Самопоміч», лікар-травматолог Тарас Сітенко запевняє, що плановані в рамках реформи зміни позитивним чином позначаться на якості медичного обслуговування в Харківській області та в Україні в цілому.

— Сьогодні будь-яке починання, ініціативи, які відбуваються в нашій медицині і пов’язані з децентралізацією управління, перспективні. Тому що система давним-давно вже себе пережила. До того ж в Україні є хороші приклади того, як громада сама вирішує і містить лікарні.

Фінансування — одне з найгостріших питань на сьогоднішній день, говорить член Харківської експертної групи Михайло Довгопол.

— Українська система охорони здоров’я настільки феодальна і далека від здорових ринкових відносин, що лікарі не звикли навіть думати про можливості фінансування, альтернативні тим, до яких вони звикли.

Автори реформи стверджують, що рівень доходу лікаря повинен залежати від кількості пацієнтів. При цьому пацієнт не платить своєму сімейному лікарю, — підкреслює Довгопол, — його послуги фінансує міський Центр первинної медично-санітарної допомоги (ЦПМСД), а туди гроші йдуть з обласного бюджету. Плюс перерахування від місцевого бізнесу та додатковий заробіток самих медзакладів.

Учасники Меморандуму про співпрацю (чиновники та медики Харківської області) зобов’язуються спільно навчати та інформувати лікарів і пацієнтів, залучати інвестиції, розробити і впровадити локальні клінічні протоколи (нормативи лікування).

— Клінічні протоколи лікування існують, але вони в усьому світі різні. Відмінності залежать, в першу чергу, від системи страхування в країні. Безумовно, ми використовуємо досвід США або Ізраїлю, але наш клінічний протокол буде враховувати реалії нашої системи фінансування, — підкреслив Тарас Сітенко.

Чугуїв для старту проекту було обрано не випадково. За словами члена експертної групи та депутата облради від «Об’єднання «Самопоміч» Вікторії Мілютіної, Чугуїв близький до Харкова територіально і ментально.

— Те, що спрацює в Чугуєві, буде діяти потім і в обласному центрі. Чугуївська громада бере активну участь в реформах, а керівництво міста та ЦПМСД дуже інтегровані в життя суспільства. За останні кілька років там реалізовано кілька проектів різних міжнародних фондів, підготовлено грунт для якісних змін.

Під час реалізації реформи заплановані численні зустрічі з пацієнтами і лікарями, спеціалізовані круглі столи та конференції, на яких обговорюватимуться всі зміни, здійснюватиметься пошук оптимальних рішень.