Новини

Всі новини
2019-04-19

Тетяна Бідняк: Психіатричні лікарні в Україні потребують негайних змін у фінансуванні

Обсяг та порядок фінансування психіатричних лікарень треба негайно змінювати, – впевнена Тетяна Бідняк, депутатка від “Самопомочі” у Харківській обласній ради. Вона, разом із колегою по фракції Вікторією Мілютіною, наразі ведуть переговори із представниками Громадської ради при МОЗ та представниками Офісу реформ з приводу створення документів, які б регулювали фінансування цих медзакладів. “Вони повинні написати регламентуючі документи і подати пропозицію, коли формується бюджетний рік”, – пояснює депутатка.

У грудні минулого року представники омбудсмена на Харківщині під час позапланової перевірки виявили порушення утримання пацієнтів в Барвінківській обласній психіатричній лікарні. Зокрема, вони повідомили про жахливий стан приміщень лікарні, холод, плісняву на стінах, зруйновані санвузли, ліжка із зігнилою панцирною сіткою тощо. Після оприлюднення цієї інформації депутатки облради від “Самопомочі” поїхали в Барвінкове, щоб на власні очі побачити, що відбувається.

Тетяна Бідняк підтвердила, що лікарня негайно потребує ремонту та закупівлі нового обладнання та меблів: “Заклад — у катастрофічному стані, там старі фонди. І причина такого становища не в поганому керівництві, а в тому, що грошей цей заклад не бачив десятки років. Лікарня переповнена, старі та занедбані приміщення, відсутній нормальний майданчик для прогулянок, немає майстерні для творчих занять”.

За словами депутатки, працівники своїми силами тримають заклад “на плаву”: самостійно зварили бойлер з металобрухту, щоб у пацієнтів була гаряча вода, самі підвели воду, плитку кладуть. Навіть їжу для пацієнтів вони часто приносять з дому. “Тих грошей, які передбачають нинішні правила, не вистачає. Бо неможливо прогодувати людину на 13 гривень на добу! Така ситуація скрізь однакова — і в Харкові, і в області, і по всій Україні: 8 гривень на пацієнта на ліки в день, 13 гривень — на їжу!”, – обурюється Бідняк.

Було проведено конкурс на посаду директора медзакладу. Комісія, головою якої стала Тетяна Бідняк, визначила переможця, і під час останньої сесії облради депутати затвердили його кандидатуру. В результаті медреформи заклади охорони здоров’я перейшли на нові моделі фінансування, – розповідає депутатка. Відтепер вони мають можливість брати участь у конкурсах, грантових програмах, залучати інвесторів, звертатись по допомогу до різноманітних інституцій, в тому числі міжнародних. “Саме тому під час проведення конкурсу члени комісії розглядали не лише біографії претендентів, але й їхні плани, стратегії розвитку закладу, надавали свої  рекомендації щодо залучення додаткового фінансування. Після визначення переможця на посаду головлікаря ми домовились із ним, що найближчим часом він запропонує проект з облаштування лікарні, надасть своє бачення подальшого розвитку”.

Бідняк переконана, що ефективність лікування залежить не лише від медикаментів, але й від можливості застосування різноманітних реабілітаційних заходів: “Лікарні потрібен спортивний майданчик, місце для прогулянок. Майданчик має бути огороджений, облаштований тренажерами, щоб пацієнти мали змогу займатись фізичними вправами. Потрібно збудувати майстерні, в яких пацієнти могли би займатися творчістю, арт-терапією та іншими сучасними методиками реабілітації психічно хворих пацієнтов. На все це потрібні кошти, і ми докладемо усіх зусиль задля зміни порядку і обсягів фінансування”, – пообіцяла депутатка.