Новини

Всі новини
2018-10-25

«Самопоміч» вимагає припинення примусових зборів коштів з батьків

Директору Департаменту освіти
Харківської міської ради
Деменко О.І.

Шановна Ольго Іванівно!

Протягом двох років депутати від фракції «Об’єднання «Самопоміч» неодноразово піднімали питання неправомірних, примусових зборів грошових коштів з батьків учнів середніх та дошкільних навчальних закладів, які здійснюються представниками батьківських комітетів. Численні звернення батьків щодо неправомірного, примусового збору коштів, інформація про конкретні приклади із зазначенням шкіл, де провадяться примусові збори коштів, інформація про факти погроз на адресу батьків та дискримінації дітей скеровувались до Департаменту освіти Харківської міської ради. Як Ви особисто запевняли у відповідях на вказані звернення: «Департаментом та відділами освіти проводяться інформаційно-роз’яснювальні заходи щодо неможливості примусового збору будь-яких коштів».

Додатково Вами зазначалося, що Департамент освіти тримає під контролем питання дотримання законодавства України щодо залучення та використання благодійних внесків та інформує директорів шкіл про персональну відповідальність за недотримання вимог чинного порядку залучення позабюджетних коштів.

Хоча відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 р. № 1222 (із змінами) “Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування” прийом благодійних внесків від фізичних і юридичних осіб відбувається виключно на добровільній основі, випадок, який стався в загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 151 Харківської міської ради Харківської області, свідчить про те, що керівниками та педагогічними працівниками навчальних закладів міста не проводиться достатня робота для забезпечення дотримання вказаних норм законодавства.

Наразі всі національні ЗМІ обговорюють ситуацію, що склалася з ученицею 6-Б класу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 151 Харківської міської ради Харківської області. Цей випадок фактично сколихнув суспільство. Допущене публічне приниження дитини членами батьківського комітету класу, серед яких була і учителька інформатики цієї школи, та байдуже ставлення класного керівника є неприпустимим та нанесло значну шкоду психічному здоров’ю дитини.
Вважаємо, що ця подія є логічним продовження бездіяльності у вирішенні системної проблеми, викликаної безконтрольним, неправомірним збором і використанням коштів під виглядом нібито благодійних внесків, що здійснюється батьківськими комітетами за мовчазної або активної підтримки керівників навчальних закладів.

Фактичне сприяння класним керівником збору коштів на проведення заходу, під час якого відбулося публічне приниження учениці, вказують на те, що їй не відомі розпорядження Департаменту освіти та норми чинного законодавства щодо порядку залучення та використання благодійних внесків. Невжиття ж класним керівником заходів для недопущення приниження дитини свідчить про порушення ним вимог педагогічної етики та невідповідність займаній посаді.
Безпосередня ж участь у приниженні дитини з боку учителя інформатики цієї школи та одночасно членом батьківського комітету класу, є очевидною підставою для притягнення цього вчителя до відповідальності шляхом звільнення з займаної посади.

У зв’язку з тим, що заходи, проведені Департаментом освіти щодо приведення у відповідність до чинного законодавства існуючої практики залучення позабюджетних коштів у навчальних закладах міста, не призвели до очікуваних результатів вимагаємо:

1) заборонити збір готівкових коштів членами батьківських комітетів;
2) заборонити проведення у навчальних закладах будь-яких заходів, не передбачених затвердженими в установленому порядку навчальними планами та планами позакласної (навчально-виховної) роботи;
3) вжити заходів щодо притягнення до відповідальності всіх винних осіб, зокрема звільнити з займаної посади класного керівника та вчителя інформатики, що особисто принижував дитину.