Новини

Всі новини
2015-10-01

Роман Семенуха: «“Самопоміч” зробить все, щоб Харків рухався до європейських стандартів»

Народний депутат від фракції «Об’єднання «Самопоміч», харків’янин Роман Семенуха поділився своїми думками про впровадження європейських реформ, а також розповів, як Україні повернути окуповані території та зробити Харків сучасним мегаполісом.

Романе, півтора року тому Україна обрала європейський шлях розвитку. Але угоди про безвізовий режим, «відкрите небо» та інші євроінтеграційні документи досі не підписані. Що заважає евроінтеграційним процесам?

Наразі в Україні війна, але ми не можемо постійно прикриватися цим. Україна потребує реальних реформ. Коли ти буваєш на лінії зіткнення і спілкуєшся з бійцями, дуже важко відповідати їм, заради чого ми там стоїмо. Темп реформ незадовільний, і деякі люди зовсім їх не бачать. Що стосується візового режиму, то питання виключно в тому, що Україна мало рухається для того, щоб отримати його.

На жаль, дуже часто західні партнери прямим текстом говорять нам про незадовільну боротьбу з корупцією, відсутність судової реформи, реформи прокуратури, які послідовно вимагає фракція «Самопоміч». Дуже повільно відбувається реформа правоохоронних органів. У Харкові стартувала дорожньо-патрульна служба, але якщо ми не реформуємо безпосередньо міліцію, а не тільки змінимо назву, якщо ми не реформуємо судову систему, нові патрульні можуть розчаруватися у своїй справі. Європа розуміє, що Україна перебуває в дуже складних економічних умовах, ми змушені протистояти військовій агресії, але це не виправдовує занадто повільного темпу реформ у країні.

Втім, є і позитивні речі – збільшення обсягу експорту в європейські країни. Це важкий шлях. Наша економіка переживає переорієнтування. Підприємства Харківщині змушені переорієнтуватися від російського ринку на інші, зокрема європейські. Економічна угода з ЄС запрацює вже найближчим часом, і це буде позитивним явищем для української економіки, хоча й не одразу.

Наші партнери з ЄС та США неодноразово звертають увагу на те, що реальні реформи в країні не відбуваються. Чому буксують реформи в економічному блоці?

Відповідь дуже проста – відсутність політичної волі. У коаліційній угоді були прописані секторальні реформи, зокрема економічні, але станом на літо статус виконання коаліційної угоди складав менш ніж 40 %. Наразі у Парламенті точаться дискусії щодо податкової реформи, і ми маємо зробити радикальні речі, щоб поліпшити інвестиційний клімат. Водночас, ми бачимо, що відбувається на нашій рідній Харківщині – це незрозумілі «наїзди» на IT-бізнес – один з кластерів економіки, який активно розвивається. Фракція «Самопоміч» створила майданчик для захисту цих компаній – групи мобільного реагування. Це форма самоорганізації проти свавілля правоохоронців. Силові методи проти них точно не сприяють поліпшенню інвестиційного клімату.

Є два основні сценарії розвитку України: євроінтеграція та консервування пострадянської системи управління, як це відбулось у Росії. Сьогодні є багато різних думок, які від політиків, так від експертів, що Україна може розвиватися якимось своїм унікальним, індивідуальним шляхом. Він існує?

Для того щоб ментально бути частиною Європи, треба робити внутрішні реформи – покращувати права людини, рівень місцевого самоврядування, розвивати ринок ЗМІ та багато іншого. Ми самі маємо відповідати тим економічним і соціальним стандартам, які є в Європі. Наразі Харків стає на роздоріжжі ментального вибору. Тут є два шляхи – консервація «совка» чи європейський шлях. «Самопоміч» зробить усе, щоб Харків рухався до європейських стандартів. Харків має великий потенціал – потрібно використовувати його.

На вашу думку, чи сприятиме впровадження бюджетної реформи та процесів децентралізації інвестиційній привабливості Харкова? Чи готова сьогодні центральна влада передавати повноваження?

Дуже багато залежить від самих городян. Харків є одним з небагатьох міст України, яке є профіцитним. Бюджетна децентралізація остаточно запрацює з 1 січня 2016 року – для цього не потрібні зміни до Конституції. Більшість податків залишатиметься в місцевому бюджеті. Харківська міська рада чи інша рада в області буде сама розпоряджатися цими коштами. Крім того, має відбутися децентралізація повноважень. Якщо ми поглянемо на досвід, наприклад, Польщі, ми побачимо, що країна може відбутися через сильні територіальні громади – Київ, як центр, має віддати максимальні повноваження на місця. Так, це спричинить те, що частина регіонів розвиватиметься швидше, а частина повільніше. Втім, після 1 січня Харків за бюджетними показниками знов буде на другому місці в Україні.

Наше місто має великий потенціал – це IT-бізнес, який активно розвивається, шалений аграрний, науковий, культурний і студентський потенціали. Натомість для того, щоб цим скористатися, ми маємо обрати нову європейську владу, яка готова ці потенціали використовувати і конвертувати в розвиток міста. На жаль, на сьогодні я бачу, що в деяких речах Харків зупинився в розвитку. Наприклад, якщо казати про IT-галузь, ми маємо проблеми з тим, що наш фінансовий і людський капітал відтікає не тільки за кордон, а й в інші міста України. Це неприпустимо.

Яким чином зробити Харків по-справжньому сучасним європейським мегаполісом?

По-перше, Харкову безперечно потрібен мир. В умовах війни дуже важко про щось говорити і, звичайно, справжній інвестор не прийде. По-друге, ми маємо обрати нову місцеву владу. Це не тільки відповідальність політичних партій, але й відповідальність членів територіальної громади, яка має брати якомога найактивнішу участь у виборчому процесі. Та влада, яка є у нас останні десять років, лише консервує місто. По-третє, в Україні має відбутися бюджетна та інша децентралізація. Четверте – це реформа правоохоронних органів і судової системи.

Розкажіть, що зараз відбувається у Верховній Раді. Чи буде збережено коаліцію?

На сьогодні коаліція під загрозою. Всередині «Самопомочі» і з нашими прихильниками назовні відбувається непроста дискусія на предмет, чи варто «Самопомочі» й надалі залишатися в коаліції. Якби не було війни, було б дуже просто вийти з коаліції, стати в опозицію та критикувати, але наразі ми прийняли рішення залишитися.

Чому відбулася криза в коаліції? Коаліцію об’єднує коаліційна угода – конкретний перелік реформ, який закріплений у законопроектах, що мали бути прийняті. На жаль, цього не відбувається. Питання прийняття змін доnКонституції радикалізувало проблеми, які є всередині коаліції. Я переконаний, що рішення про внесення змін до Конституції було прийнято поза Парламентом, і це привело до страшних подій, що відбулися перед Верховною Радою.

Наші вимоги прості – коаліція має стати коаліцією партнерів, повернутися до коаліційної угоди. Великі фракції – насамперед Блок Петра Порошенка «Солідарність» і «Народний фронт» – також повинні припинити злочинну практику притягнення голосів «Опозиційного блоку», «Відродження» й «Волі нарду», в яких є люди, що голосували за ганебні закони 16 січня. Якщо ці фракції не припинять залучати ці голоси, така коаліція не має права на існування.

Чи мав вихід «Радикальної партії Олега Ляшка» вплив на імовірній розвал коаліції? 

Математично коаліція мала 305–306 голосів. Вихід «Радикальної партії» – це всього лише 17–18 депутатів. Але якщо подивитися на партійну дисципліну явки парламентарів, які входять у великі фракції коаліції, ми побачимо, що вона дуже низька, й коаліції дуже складно приймати рішення. Депутати мають робити свою роботу – читати закони, ходити на пленарні засідання, відвідувати засідання комітетів, чого, на жаль, немала частина депутатів великих фракцій не робить.

Ваш прогноз – якими будуть ці місцеві вибори – спокійними чи гарячими, з великої кількістю порушень та провокацій?

Я вже бачу порушення – агітацію на муніципальному транспорті та Держпромі за певні блоки, які складаються з колишніх «регіоналів». Незважаючи на те, що я народний депутат, мені обмежено доступ на частину телеканалів Харкова, і це мене дуже бентежить. У Харкові на ринку ЗМІ працює цензура. Як ми можемо говорити про відсутність порушень, коли людину, що півтора року тому організовувала поїздки «тітушок» з Харкова до Києва, де масово вбивали наших з вами співвітчизників, досі не покарано. І тепер влада чи то через неефективність, чи з інших мотивів, допускає цю людину знов кандидувати на посаду Харківського міського голови. Люди питають: «А де справедливість?» Треба повернути їм це відчуття справедливості.