Новини

Всі новини
2017-10-20

Реформа не відбудеться без допомоги громад, – Вікторія Мілютіна

Вікторія Мілютіна, депутат Харківської облради від «Самопомочі», секретар комісії облради з питань охорони здоров’я прокоментувала одну з найголосніших та важливіших подій тижня, що минає – ухвалення Верховною Радою законопроекту про медреформу.

“Ухвалення закону про медичну реформу – це велика перемога, але й початок довгого шляху. Медична реформа – це крутий і складний виклик для всього нашого супільства, тому що це стосується кожного. Те, як Україна подолає цей шлях, залежить і від нас, і від медичної спільноти. Деяким лікарям доведеться міняти систему цінностей, поставити в центр уваги пацієнта.

Невипадково реформі чинили величезний опір ті, хто представляє інтереси тіньового ринку медичних послуг. Нині його обсяг складає близько 250 млрд грн. Протягом двох років з’явилася маса публікацій, що ганьблять реформу. Насправді реформа допоможе змінити ситуацію, яка поки що – гірше нікуди. Вірогідно, у Харкові триватиме опір впровадженню змін. Адже поки що люди не до кінця розуміють, як саме буде діяти реформа. Деяким буде складно її прийняти, зокрема ненайпоряднішим лікарям, у кого зараз все добре з фінансами.

Медикам доведеться навчитися розпоряджатися власними ресурсами, освоїти основи менеджменту і постійно розвиватися, підвищувати кваліфікацію. Адже обирати лікарів будуть пацієнти. Кваліфіковані лікарі будуть високо цінуватися. Їх і зараз цінують, але все це неофіційно – пацієнти просто дають їм гроші. Саме реформа змінить ставлення суспільства до лікарів, яке зараз є зневажливим через хабарництво і велику кількість лікарів низької кваліфікації.

Я сподіваюся, багато лікарів побачать нові можливості. Хороші лікарі отримуватимуть більше грошей легально, перестануть боятися перевіряючих органів. Отримають можливість розвиватися і вдосконалюватися. А ми, як пацієнти, отримаємо якісні послуги системно. Бо зараз медицина як система не працює. Навіть якщо людина знає кілька гарних лікарів, це не гарантує якісної допомоги. В екстреній ситуації можна потрапити до поганого лікаря. Та й система – це не лише лікарі, а й устаткування, наявність препаратів, якість роботи лабораторій і медсестер тощо.

Для системних змін недостатньо прийняти закон. Реформа не відбудеться без допомоги громад. Без активності лікарів. Без готовності кожного з нас до змін. Як депутат облради та секретар комісії з питань охорони здоров’я і як громадський діяч я разом з однодумцями з Харківської експертної групи по імплементації медреформи шукаю ресурси, щоб допомогти харківським лікарям впоратися з новими викликами. Наприклад, незабаром група лікарів, які пройшли конкурсний відбір, поїде на стажування в Німеччину за програмою міністерства економіки цієї країни. І ми продовжимо цю роботу, щоб змінити систему охорони здоров’я України”.