Новини

Всі новини
2018-06-04

Парк або паркінг?

Третього червня громадські активісти Харкова, актори та музиканти разом із мешканцями вулиці Римарської влаштували Еконцерт — акцію, метою якої є привернути увагу харків’ян та місцевої влади до вирубки дерев в Саду Шевченко.

Нещодавно тут було знищено 89 дерев, серед яких клени, липи, каштани та явори. На цій ділянці заплановано спорудження 6-рівневого відкритого паркінгу на 200 машиномісць з майданчиком для паркування на 60 місць, згодом тут ще з’явиться багатоповерхівка. Активісти вважають, що територію Саду неможна забудовувати. На знак протесту вони посадили декілька саджанців липи, клену та бузку з обіцянкою їх поливати, щоб дерева не засохли в літню спеку. «Цього разу ми саджаємо. Але не чиновників, а дерева», – розповіла організаторка Олена Міллер. Артисти доєднались до акції перфомансами, поетичними та музичними виступами.

Дмитро Булах, депутат Харківської облради від «Самопомочі» та Голова правління Харківського антикорупційного центру (ХАЦ), також взяв участь у висадці дерев. Він обурений тим, як легко місто позбавляється від дерев, зон відпочинку на користь комерційних забудов. «Цю ділянку минулого року було цинічно відрізано від Саду Шевченка, хоча вона завжди була в його складі. Проблема полягає в тому, що, згідно із Земельним кадастром, Сад Шевченка не має чітких меж. Тобто в будь-який момент, сьогодні або завтра, будь-який шмат Саду може бути відтято, як ділянку, що «прилягає до Саду Шевченка», – розповів Булах.

IMG_9927

Мер Харкова вважає, що парк має «посунутись»
Експерти ХАЦ оприлюднили старий план Саду, датований 60-тими роками минулого сторіччя, де чітко видно, що паркова зона закінчується саме вулицею Римарською. Тим не менше, під час останньої сесії Харківської міськради Геннадій Кернес підтвердив, що ця територія буде віддана під паркову. «У нас в місті існує проблема дефіциту парковок, які контролюються та охороняються. В районі такого об’єкту як Оперний театр, за яким люди стихійно ставили автівки, заїзжаючи до Саду Шевченка, паркінг буде затребуваним харків’янами та гостями нашого міста», – заявив мер.

Булах вважає, що межі усіх паркових зон Харкова мають бути чітко визначеними, аби виключити можливість роздавати землю під забудову. «Я вважаю, що центральний сад не можна так просто, без обговорення, таким цинічним чином, розшматовуватись. Паркінг в центрі, безперечно потрібен. Проте його можна було б побудувати внизу – на Клочківській, поруч із Каскадом. Проте землю на Клочківській буквально місяць тому міськрада віддала «Житлобуду – 1» під забудову, а Сад Шевченко віддається під паркінг. І це нас обурює!», – наголосив депутат.

Momento Mori

Це вже друга акція проти забудови, перша відбулась 8 травня. Тоді харків’яни збирались, щоб «пом’янути» дерева, які були знищені заради паркінгу. «Власне, виявлення галявини пеньків надихнуло акторів і музикантів на траурну церемонію, повну гучних пісень, веселощів, танців, незрозумілою музики, графоманських віршів і дивних перфомансів. Ми сподівались, що після ходи з гілками в руках і ритуального танцю з пилами, дерева незабаром приростуть назад до пеньків», – сумно пожартували організатори.

На пеньках активісти встановили «меморіальні таблички» із роками життя дерев. В якості «року народження» було вказано дату висадження дерев в Університетському саду — переважно це кінець 19 – початок 20 століття. Учасники перфомансу, які символізували «вбиті» дерева, пройшли від Оперного театру по саду Шевченка в бік кафе «Кристал» з зупинками в дорозі, танцювали і співали народні пісні, потім вийшли до початку Римарської.

Через декілька тижнів після вирубки на сайті міськради з’явилась петиція №3554, авторка якої, Олена Міллер, вимагає припинити будівництво та повернути землю у склад Саду Шевченка. Підтримати петицію можна за посиланням: http://petition.city.kharkov.ua/uk/3554.html.