Новини

Всі новини
2018-01-26

Мешканці Мерефи повернули собі право на пільговий проїзд

Початок 2018 року зустрів мерефянських пенсіонерів неприємним сюрпризом: автоперевізники відмовились перевозити їх безкоштовно, посилаючись на те, що міська влада не в змозі компенсувати проїзд пільговиків з бюджету.
Напередодні нового року в автобусах, що їздять по Мерефі та між Мерефою та Харковом, з’явилася об’ява про те, що за відсутності компенсації проїзду пільгових категорій автоперевізники вирішили безкоштовно перевозити лише 6 категорій пільговиків. Пенсіонерів з цього переліку виключили. І вже з 1 січня водії автобусів почали виганяти людей похилого віку, якщо ті не оплачують проїзд повністю. Зауважимо, що в Мерефі вартість проїзду становить 7 грн на внутрішніх маршрутах та 18 грн на маршруті Мерефа-Харків.

Пенсіонери в розпачі, з окраїни до місцевої лікарні добиратись автобусом більше години, а пішки — не варто і казати. А сплатити 14 грн за поїздку до райцентру або аптеки для багатьох пенсіонерів – завелика розкіш.
Галина Павлівна Легеза мешкає в селищі Утківка, що входить до Мерефянської ОТГ та розташована в декількох кілометрах від Мерефи. Жінка часто їздить в райцентр та іноді в Харків по справах. «В мене – вади серця, потребую допомоги лікарів, тому доводиться постійно їздити до Мерефи і Харкова. На ліки я витрачаю близько 200 гривень, а якщо мені доведеться сплачувати за проїзд, моєї пенсії не вистачить на життя. Поки що мені вдавалось доводити водіям, що, не пускаючи пенсіонерів, вони порушують закон. Той папірець, який висить в маршрутці з переліком шести пільгових категорій, є незаконним, бо на ньому відсутній підпис мера. Але як буде далі – не знаю», – скаржиться жінка.

39593307631_fc3f64477b_z (1)Проти порушення прав пільговиків виступили активісти ГО «Мерефянська альтернатива». Вони прийшли до заступника міського голови Мерефи Світлани Рудницької 4 січня з вимогою припинити порушення прав людей. За словами чиновниці в бюджеті на 2018 рік на компенсації закладено лише 500 тис. грн. Рудницька розповіла, що 8 грудня міськрада ухвалила рішення про розробку документу, який передбачає компенсації перевізникам за безкоштовне перевезення.
«Були визначені наступні категорії пільговиків: учасники бойових дій, інваліди війни 1, 2, 3 групи, діти з багатодітних родин, учасники ЧАЕС, інваліди 1, 2 групи та діти-інваліди». На запитання, чому пенсіонери не увійшли до цього переліку, Рудницька відповіла: «Я провела розрахунки: для того, щоб задовольнити усіх наших пільговиків, нам потрібно з бюджету 129,7 мільйонів гривень. Таких коштів, звісно, в міському бюджеті немає, тому було прийняте таке рішення».

9 січня представники «Мерефянської альтернативи» влаштували зустріч обурених пенсіонерів із міським головою Веніаміном Сітовим. На мітинг прийшло близько 300 людей. За словами мера, така ситуація склалась через те, що держава переклала компенсацію перевезення пільговиків на місцеві бюджети, але ніхто не передбачив, звідки міська влада братиме гроші на це. «Ці 500 тисяч, що ми заклали на компенсацію, довелось зняти з доріг. Нам перекинули ці витрати, проте не підкріпили фінансово. Ми ставили ці питання минулого року на рівні області, нам сказали: «Вирішуйте самі», – розповів Сітов.

Юрист Ігор Щит вважає, що «вирішуйте самі», яким прикривається мер Мерефи, є порушенням закону. Місцева влада не має права обмежувати пільгові категорії. «Згідно з Постановою КМУ «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування», пенсіонерам за віком надається пільга – «безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту…», – наголошує юрист. – Зазначена норма не містить жодних обмежень для практичного застосування такої пільги, зокрема, щодо конкретного часу для реалізації цієї пільги, чи кількості пільговиків на один транспортний засіб, чи наявності дозволу органу місцевого самоврядування або власника підприємства, що проводить перевезення в громадському транспорті». За словами правника, будь-яка відмова від перевезення пільгових категорій є незаконною. У випадку, якщо місцева влада з будь-яких причин не компенсує перевізнику кошти за перевезення пільговиків, це є питанням взаємовідносин перевізників із чиновниками і жодним чином не стосується пільговиків, наполягає Ігор Щит.

Мерефянці звернулись по допомогу до депутата Харківської обласної ради від «Самопомочі» Віталія Бушковського. Він зустрівся із мером міста. В результаті було ухвалено рішення про створення робочої групи щодо порядку компенсації. «Згідно із статтєю 142 Конституції України «витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів державної влади, компенсуються державою, – прокоментував ситуацію депутат. – Керівники органів місцевого самоврядування не вимагають від Кабміну компенсації витрачених з місцевого бюджету коштів, натомість отримуючи цілковиту безконтрольність в порядку обліку і, найголовніше, звітності про кількість перевезених пільговиків. Відсутність чіткої і зрозумілої універсальної системи обліку дає можливість перевізникам отримувати велику кількість необлікованих коштів. Куди вони йдуть – в кишеню перевізника або на виплату «десятини» чиновникам місцевої влади – невідомо». На думку Бушковського, це влаштовує і автоперевізників, і чиновників, бо дає змогу транспортникам витягувати з місцевого бюджету будь-які суми. «Наприклад, чиновники облдержадміністрації стверджують, що для компенсації пільгового проїзду в Мерефі достатньо близько 1,2 мільйонів гривень, а заступник Мерефянського міського голови Рудницька назвала цифру 9,5 мільйонів гривень. Жодна зі сторін свої розрахунки компенсації не поспішає оприлюднювати. Відповідно, перевірити ці цифри та грошові суми ніхто не може».

Під тиском громадськості та за допомоги депутата обласної ради Віталія Бушковського мер Мерефи Веніамін Сітов та губернатор Юлія Світлична були змушені залишити перевезення пасажирів пільгових категорій без обмежень до моменту повного врегулювання питання компенсації проїзду пільговиків.
«Сьогодні відбулось засідання мерефянської міськради, яка підтвердила безкоштовний проїзд для усіх категорій пільговиків, – повідомив Віталій Бушковський. – Тобто пенсіонерів більше не викидатимуть з міських та приміських автобусів. Це рішення є результатом активної позиції громадськості – представникам “Мерефянської альтернативи” вдалось підняти людей, щоб захистити свої права. Мітинги, зустрічі з чиновниками, звернення до мене як депутата облради – все це призвело до того, що влада почула людей і зробила те, що мала зробити. Навіть сьогодні до міськради прийшли близько 100 пенсіонерів, – розповів Бушковський. – Питання компенсації проїзду пільгових категорій має бути врегульовано, перш за все, на рівні Кабінету міністрів України, бо відсутність чітких правових норм відкриває безліч можливостей для маніпуляцій та корупційних зловживань посадовими особами місцевого самоврядування».

КАТЕГОРІЇ ГРОМАДЯН, ЯКІ МАЮТЬ ПРАВО НА ПІЛЬГОВИЙ ПРОЇЗД
• Учасники бойових дій та особи, прирівняні до них; Інваліди війни та особи, прирівняні до них; Особа, яка супроводжує інваліда війни 1 групи – ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
• Особи, на яких поширюється дія Угоди про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників ВВВ, а також осіб прирівняних до них – Угода про взаємне визнання прав на пільговий проїзд для інвалідів та учасників Великої вітчизняної війни, а також осіб, прирівняних до них від 12.03.1993 (Угода країн СНД)
• Громадяни, внесені до категорії 1; Громадяни-учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які належать до категорії 2; Діти, яким встановлено інвалідність, пов’язану з Чорнобильською катастрофою – ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
• Діти-інваліди; Інваліди І, ІІ груп – ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»
• Інваліди ІІІ групи – Постанова КМУ від 17.05.93.№354″ від 16.08.94. №555
• Особа, яка супроводжує інваліда І групи – ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»
• Пенсіонери за віком – Постанова КМУ від 17.05.93 №354
• Реабілітовані громадяни – ЗУ «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»
• Діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, що виховуються або навчаються у навчально-виховних та навчальних закладах -Постанова КМУ від 05.04.1994 № 226
• Діти з багатодітних сімей – ЗУ «Про охорону дитинства»
• Військовослужбовці, які стали інвалідами внаслідок бойових дій, участники бойових дій та прирівняні до них особи, батьки військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісті під час проходження військової служби – ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”
• Ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ, ветерани податкової міліції, ветерани державної пожежної охорони , ветерани Державної кримінально-виконавчої служби України, ветерани служби цивільного захисту, ветерани Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України – ЗУ «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист»
• Діти до 6 років (без зайняття окремого місця для сидіння) – Постанова КМУ від 18.02.97 №176