Новини

Всі новини
2018-08-30

Лише 10-15% першокласників Харківської області зможуть навчатися за стандартами «Нової української школи» з 1 вересня

Депутат Харківської обласної ради від «Самопомочі» Віктор Кисіль вважає, що Харківська область зможе вийти на 100 % результат у забезпеченні першокласників новими освітніми стандартами (дидактичними матеріалами, меблями, мультимедійним обладнанням) не раніше грудня 2018 р. Про це він заявив під час сесії Харківської облради 30 серпня.

««Нова українська школа», – розповів депутат, – це ключова освітня реформа, яку запроваджує Міністерство освіти і науки. Важливо, що ця реформа не тільки декларується, але під неї виділені кошти – близько 1 мільярда гривень на 2018 р.

Для Харківської області загальна сума субвенції склала 73264 тисяч гривень, з яких 18492 тисячі призначені на підвищення кваліфікації вчителів, решта – 54772 тисячі гривень – на закупівлю дидактичних матеріалів, сучасних меблів, мультимедійного обладнання для початкових класів.
Відповідно до постанови Кабміну № 237 передбачене фінансування потреб учнів початкових класів «Нової української школи» з місцевих бюджетів на умовах співфінансування: міста обласного значення – не менше як 30%; райони й ОТГ – не менше 10%.

За словами депутата, рішення про співфінансування мали бути ухвалені впродовж червня 2018 року, щоб до 1 вересня усі школи отримали необхідне обладнання та навчальні матеріали, але цього не сталося. Низка районів і міст виділили кошти зі значним запізненням, деякі — почали лише у серпні.

Віктор Кисіль вважає, що факторів, що спричинили таку ситуацію декілька:
1. Обласний департамент освіти, обласна адміністрація втратили управління освітніми процесами й не володіють реальною інформацією про хід реформи в районах області. Фактично, після перерахування субвенції в райони обласну адміністрацію перестала цікавити подальша доля субвенції, а місцеві адміністрації та самоврядування залишилися сам-на-сам зі своїми проблемами, як сліпі кошенята.

При цьому обласний департамент освіти замість налагодження необхідної організаційної та роз’яснювальної роботи щодо використання цільової субвенції в районах та містах області зайнявся написанням брошури для батьків першокласників про «Нову українську школу». Очевидно, для переважної більшості батьків брошура стане єдиним свідченням «стандартів» «Нової української школи».

2. Недосвідченість і непрофесійність працівників відділів і управлінь освіти районних адміністрацій та місцевих рад при використанні цільової субвенції та проведенні закупівельних тендерних процедур. Є район, який на цей час навіть не оголошував тендерні процедури за цільовою субвенцією. А в цьому районі до першого класу йтиме близько 1000 першокласників. Дуже сподіваюся, що обласна адміністрація знає про це й допоможе зрушити процес із мертвої точки.

3. Переважна більшість оголошення тендерних закупівель в Харківській області припало на кінець липня-серпень 2018 р., це – пік тендерних пропозицій в усій Україні. При цьому виробники продукції, що закуповується, виявилися фізично неготовими до виробництва й постачання такої великої кількості товарів у дуже стислі терміни.