Новини

Всі новини
2019-05-29

Харківська облрада не виділила жодної копійки з запланованих 3,64 млн грн на захист архітектурної спадщини у 2018 році, – Андрій Канашевич

Рік тому, майже одразу після пожежі в садибі Шидловських у Старому Мерчику, Харківська обласна рада затвердила Програму збереження архітектурної спадщини на п’ять років. На сесію, яка відбудеться завтра, 30 травня, Департамент містобудування та архітектури виносить звіт про хід виконання програми. Депутат облради від фракції “Самопоміч” Андрій Канашевич каже, що реально звітувати нема про що, бо жодних робіт не проводилось.

У Програмі заплановано, що у 2018 році на цей напрямок витратять 3,64 мільйони гривень. Але, згідно із звітом, “Харківською обласною радою кошти на реалізацію заходів Програми у 2018 році не виділялися, – розповідає депутат. Депутат вбачає причину відсутності коштів у бездіяльності профільного департаменту, який мав би розробити кошторис робіт та винести на затвердження облрадою. Але цього за рік не відбулось.

Канашевич каже, що, коли минулого року Програму затверджували, її мета і цілі викликали оптимізм, але і було якесь занепокоєння, що ця програма стане черговою в низці декларативних. “Про це подискутували на сесії, і керівник Департаменту містобудування та архітектури ХОДА запевнив про тверді наміри і готовність вирішувати непрості питання. Депутатський корпус Програму підтримав”, – згадує він. Але, виходить, кошти не виділяються, жодних робіт зі збереження, реставрації та ремонту історично-важливих будівель не проводились, невдовзі на Харківщині не залишиться, що захищати, – обурений депутат.

Днями він відвідав Старий Мерчик, щоб на власні очі побачити, в якому стані перебуває старовинна садиба. За рік, що минув після пожежі, будівлю не вкрили дахом, навіть не звели жодної тимчасової споруди, яка б могла захистити приміщення палацу від руйнації, тож через дощі та сніг нищення відбувається дуже стрімко.

Що буде з архітектурною спадщиною при такому підході та темпі робіт — страшно уявити, бо картинка дуже трагічна для нашого регіону. Стан садиби Шидловських у Старому Мерчику, який з кожним місяцем все більше і більше наближається до критичного, — є яскравим підтвердженням, — каже Канашевич. — Після пожежі стан тільки погіршується, а як інакше — даху нема, охорони нема. Єдине, що зробили — заклали вікна цеглою! Скільки цей унікальний для Слобожанщини комплекс ще буде витримає — невідомо. Ще два-три роки такого ставлення, і відновлення буде неможливим, прикладів багато. Дощ, вологість, сніг, вітер і люди своє зроблять”.

Андрій Канашевич вимагатиме під час сесійного засідання реакції депутатів та закликає їх змусити Департамент містобудування та архітектури надати чіткий план дій з проведення реальних робіт, які будуть реалізовані найближчим часом, аби врятувати архітектурну спадщину Харківщини.

Рік тому директор Департаменту Михайло Рабінович стверджував, що Програма дозволить вирішувати як оперативні питання, пов’язані з аварійними ситуаціями відносно пам’яток архітектури, так і опікуватись пошуком інвесторів та виготовленням необхідних для реконструкції та ремонтів документів. Завдяки цьому мала бути розроблена концепція охорони пам’ятників національного значення, яких в області понад 60.

Старий Мерчік сьогодні, фото Андрія Канашевича