Новини

Всі новини
2017-10-13

Харків’яни розбирались, чи визнала Верховна Рада Росію країною агресором, а території Донбасу окупованими?

13 жовтня у Харкові, в приміщенні A-level hub відбулося публічне обговорення законопроекту «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях» із народними депутатами від «Самопомочі» Ярославом Маркевичем та Романом Семенухою.

Вони розповіли, що насправді сталося у Раді 6 жовтня, коли законопроект про реінтеграцію Донбасу був прийнятий у першому читанні. Пояснили, чому він викликав обурення у депутатів від «Самопомочі» та низки позафракційних депутатів.

Розуміння тих положень, які вводить цей законопроект, є дуже важливими, упевнений Роман Семенуха.

«Як депутат я зобов’язаний пояснити, за що саме проголосувала Верховна Рада. Це важливо знати усім, бо це стосується усіх без винятку і може мати фатальні наслідки. Моє завдання – розказати правду», – сказав він.

Народні депутати наголосили, що насправді законопроект не визнає Росію агрессором, бо у ньому немає точної дати початку окупації України. Можна скільки завгодно називати Росію агресором, але якщо така дата не буде визначена на законодавчому рівні, РФ не буде нести жодної юридичної відповідальності за окупаційні дії, що розпочалися у 2014 році.

Крім цього, в законопроекті прописана спроба імплементувати політичну частину Мінських домовленостей, яка фактично означає капітуляцію України. А це є неприйнятним.

«Мінські домовленості пацифікують українські війська, кажучи простими словами – заганяють їх в окопи. Прийняття закону про реінтеграцію в запропонованому вигляді означало би, що Україна повинна змінити Конституцію та провести вибори на окупованих територіяїх. Тобто, фактично, легалізувати російські терористичні війська і російських найманців. А Україна понесе тягар відновлення Донбасу», – підкреслив Семенуха.

Нардепи звернули увагу, що у разі прийняття цього законопроекту, він набирає чинності після того, як Росія виведе війська з території України.

«Але ж Росія не визнає, що на Донбасі є її військові. Вона може формально показати, що російських громадян немає на окупованих територіях. РФ може вивести свої війська, і після цього вимагати виконання Мінських домовленостей, зокрема амністії бойовиків, створення народної міліції і так далі. Нагадаю, у Мінських домовленостях прописано, що спочатку мають відбутися вибори на окупованих територіях, а лише потім – вивід російських військ», – сказав Маркевич.

Він додав, що в Україні немає офіційного визнання того, що йде війна, є лише антитерористична операція.

«Країна, де йде війна, має визнати, що територія окупована, і держава не контролює її. Відповідальність, за все, що на тій території відбувається, зокрема й вибухи, несе агресор. Нині за законом шкоду, що принесла діяльність військових, має відшкодовувати держава. Точна дата початку окупації має бути затверджена на законодавчому рівні, щоб Україна не несла відповідальності у судах, як українських, так і міжнародних, за те, що відбувалось на Донбасі», – зауважив Маркевич.

Під час зустрічі обговорили закон, що подовжив дію особливого статусу окупованих територій Донецької та Луганської областей, який був ухвалений Верховною Радою також 6 жовтня.

На думку Маркевича, розгляд цих законів в парламенті запланували одночасно, щоб підняти ґвалт навколо першого – про реінтеграцію, і відволікаючи таким чином увагу, ухвалити другий – про подовження особливого статусу окупованих територій.

На думку нардепів, є невипадковим, що Росія схвально оцінила ухвалення цього закону.

«Вірогідно, нас готують до того, що на окупованих територіях відбудуться вибори. Спочатку місцеві, а згодом і вибори у Верховну Раду. І незабаром Захарченко і Плотницький – люди, що вбивали українців, будуть в українському парламенті», – припустив Семенуха.

Також депутати наголосили, що так само окупованою територією є і Крим, і в цьому законі він має згадуватись через кому. З точки зору України, окупація частини Донбасу майже не відрізняється від окупації Донбасу. Це важливо, бо розв’язання цього питання має бути комплексним. Добре, що так званий реінтеграційний закон прийнятий лише в першому читанні. «Самопоміч» буде боротися, щоб в нього внесли правки, які не дозволять Україні втратити суверенітет та капітулювати», – підсумував Маркевич.

«Самопоміч» боротиметься, аби в цей законопроект внесли правки стосовно дати початку окупації, згадування Криму, заборону торгівлі з ОРДЛО, а також, щоб президент взяв на себе відповідальність, а не перекладав її на військових.