Новини

Всі новини
2016-05-25

Директорів шкіл повинні призначати батьки, а спонсорство має бути добровільним

З ініціативи депутатів від фракції «Самопоміч» в суботу, 21 травня, відбулася конференція на тему «Муніципальна школа: майно громади і навчальний процес».

В ході конференції обговорювалися питання шкільного фінансування, ефективного управління в сфері освіти, розподіл бюджетних і спонсорських коштів, можливості контролю батьками навчального процесу. Спікерами виступили представники громадських орагнізацій, викладачі шкіл і вузів, активісти, депутати: Юрій Кальченко, Олена Анахіна, Світлана Резван, Олена Ворона, Юрій Зайцев, Олена Дем’яненко, Роман Семенуха, Олена Горошко і інші. Також під час конференції відбулася презентація платіжної платформи EduPay, розробленої для освітніх установ.

Сьогоднішня дійсність така, що школам без батьківської підтримки не вижити, оскільки сфера освіти не фінансується належним чином, вважає народний депутат від «Самопомочі» Роман Семенуха. «Національний бюджет фінансує мізерні зарплати вчителям, витрати на друк підручників і комунальні послуги навчальних закладів, але, цього недостатньо, щоб забезпечити нормальний навчальний процес в школах, — каже нардеп. — Давайте скажемо відверто: сьогодні батьки вже частково забезпечують шкільний процес. За неофіційними даними в минулому році в Харкові батьки близько півмільярда гривень віддали в школу на потреби своїх дітей. Якби люди не платили ці півмільярда гривень, а може і близько мільярда, або ми б взагалі не мали навчального процесу, або він був би значно гірше того, що ми маємо зараз», — стверджує Семенуха.

За словами депутата міськради від «Самопомочі» Олени Ворони, в 2016 році з міського бюджету — 8,5 млрд грн — на освіту виділено 1,8 млрд грн. «Начебто як цифри значні і 62% з цих витрат йде на оплату праці, 20% — на комунальні послуги. І тільки 7% на поточний і 1,5 Зміст% — на капітальний ремонт навчальних закладів. Сума критично мала», — відзначає Ворона. У той же час, стверджують депутати, в міській казні є резерви, за рахунок яких можна передбачити фінансування навчальних закладів для забезпечення поточних витрат і утримання матеріально-технічної бази. Але через те, що керівники шкіл і дитячих садів не розкривають повною інформацією про всі потреби та потреби своїх закладів, обсяг реального недофінансування ніхто не знає. «Школи повинні повідомляти про суми своїх потреб. І, вже виходячи з цих потреб, формується загальний бюджет. Такі кошториси багато років не складаються. На поточні витрати практично нічого не закладається. Капітальні ремонти за залишковим фінансуються принципом », — пояснює депутат міськради від фракції «Самопоміч» Олена Ворона.

Через відсутність адекватного кошторису та звітності батькам часто доводиться здавати гроші на те, що має фінансуватися з міського бюджету. Причому побори мають фіксований розмір і, часом, примусова чи маніпулятивний характер. За словами депутата, школа (вчителі або батьківський комітет) має право просити батьків здати гроші на деякі цілі, оскільки шкільний бюджет може поповнюватися за рахунок коштів батьків, але тільки у вигляді пожертвувань або благодійної допомоги. І виключно в добровільному порядку.

На думку депутатів, якщо батьки є спонсорами шкіл, то вони повинні отримати право регулювання шкільного процесу: впливати на призначення директора освітнього закладу, на вибір кваліфікованих вчителів, на утримання навчального процесу та призначення своїх коштів. «Для цього необхідно легалізувати процедуру збору коштів не з точки зору зобов’язань робити внески, а з точки зору надання права витрачати гроші на те, що батьки вважають за потрібне і контролювати навчальний процес», — зазначив Роман Семенуха.

За підсумком конференції учасники склали Доручення виборців, в якому довірили депутатам взяти під особистий контроль проблему, пов’язану з прозорістю благодійних внесків та вжити всіх необхідних заходів для її вирішення.

«Ми створюємо ініціативну групу, в яку зможуть увійти всі, хто переживає з приводу неподобства, яке твориться в наших школах і навчальних закладах. Ми виробимо концепцію того, що ми хочемо бачити в ідеалі, і які конкретні кроки необхідно зробити. І будемо крок за кроком опрацьовувати кожен пункт. Наприклад, першим ділом скасуємо готівку побори в школах, потім введемо систему контролю і систему самоврядування, потім вибори директора і так далі. Кожна дія, кожен етап ми проконтролюємо і доведемо до логічного кінця », — підсумував лідер фракції «Самопоміч» в міськраді Тарас Сітенко. Вже на наступній сесії Міської ради депутат пообіцяв озвучити народну ініціативу.школы_конференция1