Новини

Всі новини
2018-02-14

Депутати та активісти «Самопомочі» зустрілись із польским експертом з аудиту

Радник голови Найвищої ізби контролю (NIK, Польща) Пьотр Кульпа зустрівся з депутатами та активістами харківського осередку «Самопомочі». Він розповів про структуру і функції NIK – державного незалежного органу, що займається аудитом усіх державних коштів.

Суворий контроль бюджетних коштів – це запорука успішності будь-якої країни, підкреслив Пьотр Кульпа. «У Польші система організована таким чином, щоб не дати нікому вкрасти, навіть якщо у когось виникне таке бажання. Штучно створюються конфлікти інтересів різних гілок влади, різних органів, які стежать одне за одним, попереджаючи крадіжки і корупцію. А в Україні система ніби розрахована на чесних людей, які не захочуть красти», – порівняв Кульпа.

Найвища ізба контролю була заснована ще у 1919 році Юзефом Пілсудським. Зараз бюджет цієї установи складає близько 65 млн євро, і він окупається за півтора місяці. Фахівці NIK знаходять неефективне використання бюджетних коштів установами різних форм власності. Можуть радити, як змінити ситуацію, а також можуть звертатися до правоохоронних органів при виявленні порушень. Проводять не лише аудит, а й певну аналітику законодавчих норм щодо використання державних коштів.

Кульпа підкреслив, що зарплати у польських держслужбовців набагато вищі, ніж у політиків. «Зарплата досвідченого чиновника вища, ніж зарплата міністра. Щоб отримати професійних, кваліфікованих чиновників, держава вкладає багато коштів у їх навчання, бо саме чиновники забезпечують роботу державної системи. На сході вірять, що прийде до влади Саша або Ваня, і наведе лад. А на заході вважають, що система має чітко працювати, незалежно від того, хто при владі – Саша, Ваня, чи будь-хто інший», – наголосив поляк.

Державний аудиторський орган, яким в Україні є Рахункова палата, має бути незалежним від політичного впливу, додав він.