Новини

Всі новини
2019-05-30

Харківська обласна рада сьогодні може закрити школу-інтернат для особливих дітей, – Олександр Котуков

Дітей школи-інтернату №55 для дітей із порушеннями розумового розвитку хочуть позбавити можливості навчатись в своїй рідній школі: облдержадміністрація збирається розформувати школу та перенаправити учнів до інших подібних закладів. Таке рішення можуть ухвалити депутати Харківської облради під час сьогоднішньої сесії.

Тиждень тому до депутата Харківської обласної ради Олександра Котукова звернулись батьки спеціальної школи-інтернату №55, яка розташована на ХТЗ. Серед діагнозів, за якими діти потрапили саме до цієї школи — аутизм, синдром Дауна, ДЦП тощо. Нещодавно інтернат внесли до переліку навчальних закладів, які найближчим часом ХОДА збирається реорганізувати. За планами облдержадміністрації інтернат мали закрити, дітей перенаправити до інших закладів аналогічного профілю, в будівлі — розмістити новостворену школу з посиленою військово-фізичною підготовкою “Рятувальник”.

Батьки обурені та засмучені планами ХОДА та керівництва школи, бо переведення дітей до інших навчальних закладів стане для них зайвим стресом. До того ж возити дітлахів на навчання в інші райони міста — надскладна задача, особливо, коли йдеться про дітей з інвалідністю. Подібних до 55-ї школи у Харкові — дві: №2 на Гончарівці (пров. Карпівський) та №3 на Салтівці (пр-т Тракторобудівників).

Олександр Котуков разом із заступником директора Департаменту науки та освіти Харківської облдержадміністрації Володимиром Ігнатьєвим минулого тижня поїхали до інтернату, аби на власні очі побачити, що відбувається, поспілкуватись з керівництвом та батьками.

За словами директора Форостовця Сергія Володимировича, кількість дітей в школі кожного року зменшується, оскільки вже 4 роки школа не набирає початкові класи. Після закінчення цього навчального року в школі залишиться близько 50 учнів. Видатки на обслуговування трьох великих корпусів інтернату завеликі, тож, на думку директора, більш доцільним виглядає його розформування. “У зв’язку із тим, що дітей залишилось по мінімуму, вирішили реорганізувати. В такій кількості, щоб набирати нові класи, – дітей немає. В десятий клас з дев’ятого я перевести дітей не можу, бо вони так і не навчились необхідним навичкам — навіть не можуть мастерок в руках тримати. Є певна програма для 9-10-х класів, яку вони не виконують. Якщо дитина нездібна до навчання, то як її навчати далі?”, – пояснює Сергій Володимирович зменшення кількості учнів школи протягом останніх років.

Батьки обурено питають, чи не полягає причина неуспіху учнів в низькій якості викладання, скаржаться на деяких вчителів, які не хочуть або не вміють знайти підхід до особливих дітей. Пояснення, чому нема набору в перший клас, директор не дає. Батьки вважають, що це робиться саме з метою закриття школи. “Два роки назад до вас приходили батьки, їх точно було вісім (8 дітей — мінімальна кількість, за якої може бути сформований новий клас). Ви їм відмовили”, – каже одна з мам, присутніх на зібранні. Батьки кажуть, що поруч зі школою є дитячий садок, в якому перебувають діти з порушеннями розумового розвитку, тож потреба в цій школі на ХТЗ завжди була і є. Директор каже, що бажання батьків недостатньо, дітей має направити Департамент.

Майже зо всіма батьками Сергій Володимирович провів “роз’яснювальну роботу” наодинці, уникнувши загальних зборів. З педагогами, каже він, ще не говорив, бо поки що облрада не винесла рішення про розформування. Але директор впевнений, що вони швидко знайдуть роботу. Техперсонал школи залишиться працювати в новому навчальному закладі.

Після того, як батьки дізнались про плани ХОДА, дехто з них почали шукати заклади, куди можна буде перевести дітей, але решта — вирішили боротися за право залишитись саме в цій школі. Вони звернулись до ЗМІ та депутатів, змусили директора влаштувати загальну зустріч. “Нам нема куди йти, з діагнозом моєї дитини ми можемо навчатись лише в школі такого профілю як наша, – розповідає Ірина, мама учня 5 класу. – Ми поїхали в 3 спеціалізовану школу на Салтівці, там класи переповнені — 16-17 дітей, хоча за нормою має бути від 8 до 12 дітей максимум, бо їм потрібно більше уваги, ніж звичайним дітям, з ними доводиться працювати індивідуально. Возити в інший район міста для того, щоб дитина не розвивалась — я не бачу сенсу!”.

Олександр Котуков запропонував батькам зібрати підписи під зверненням до депутатів Харківської обласної ради стосовно незгоди батьків із планами розформування школи. “Я впевнений, що батьки мають право обирати, де навчатись їхнім дітям, а ми — представники влади, маємо забезпечити їхні права та зробити все, щоб діти мали можливість навчатись та розвиватись”, – наголошує Олександр Котуков. Підписались усі присутні — 26 осіб, батьки впевнені, що якби на зустріч запросили батьків учнів 9-го класу, то підписів було б ще більше. Депутат запропонував звертатись безпосередньо до нього або до Департаменту науки та освіти Харківської облдержадміністрації з приводу проблем якості навчального процесу, зокрема щодо неприйнятної поведінки вчителів по відношенню до школярів та з іншими питаннями.

Після цієї зустрічі Олександр Котуков на комісії з комунальної власності рекомендував виключити школу-інтернат №55 з переліку навчальних закладів, що реорганізуються. Комісія підтримала пропозицію депутата, а сьогодні з’ясувалось, що школа-інтернат залишись у переліку закладів, які підлягають реорганізації. Директорка Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації Людмила Карпова відповіла батькам, які прийшли до сесійної зали, що питання із закриттям школи вже вирішено.

Олександр Котуков не погоджується з таким рішенням та збирається звернутись до депутатської більшості з пропозицією поставитись із розумінням до батьків особливих дітей та залишити школу, принаймні ще на декілька років – до випуску усіх класів, які є зараз в інтернаті.