Новини

Всі новини
2018-03-26

Дебюти, етюди та ендшпілі: як в Харкові проходив дитячий шаховий турнір

24-25 березня, вихідні перед весняними канікулами – замість тиші та спокою в Харківській школі №126 галас, дитячий сміх та метушня. Тут проходить шаховий турнір для дітей віком до 12 років, який влаштували студенти Харкова та Полтави за підтримки харківської ГО «Об’єднання «Самопоміч».

Протягом двох днів 53 молоді шахісти розігрують дебюти, гамбіти, проводять різноманітні комбінації, роблять рокіровки та оголошують шах і мат. Обличчя гравців — серйозні та зосереджені на клітчастих полях бою, обличчя глядачів — повні цікавості та азарту. Батьки просяться до класних кімнат, де змагаються їхні діти, обіцяють не заважати, але ж куди там: підказки, зітхання, радісні вигуки — емоції перемагають. Врешті організатори пропонують батькам самим зійтись в шахових двобоях, нарешті усі зайняті та задоволені.

Шахматный турнир1

Турнір організований Катериною Василенко – вона є студенткою, багато років грає в шахи, є кандидатом в майстри спорту, має досвід організації дитячих змагань в Маріуполі, звідки вона родом. Катя водночас є і суддєю турніру, окрім неї аналізують та оцінюють гру юних гросмейстерів двоє суддів — кандидат в майстри спорту харків’янин Павло Алаєв та майстер спорту Сергій Набока з Полтави. Загалом за ці дні відбулись цілих 3 турніри — серед безрозрядників, серед тих, хто має 4 розряд, та для 2-3 розряду. В кожному турнірі розіграні 3 медалі. Всі учасники отримали сертифікати, солодкі призи, сувенірні браслетики та рюкзачки на пам’ять. Результати ігор передаються тренерам, які на основі цих таблиць можуть надавати або підвищувати розряди юним шахістам. Старші учасники ведуть записи своїх партій, щоб після турніру разом із тренером їх проаналізувати та похизуватись своїми знахідками або зробити роботу над помилками. Діти почуваються щасливими, бо отримали можливість поспілкуватись із такими ж шаховими фанатами, як і вони, відчути свої сили на справжньому турнірі, отримати поради більш досвідчених шахістів та суддів.

Тетяна Бідняк, голова фракції «Самопоміч» в Харківській облраді, обидва дні пильно слідкує за перебігом змагань, вболіває за усіх гравців водночас. Знайомиться із братами з Полтави – Петром та Федором. Петро старший, серйозний, впевнений в собі — має великий досвід змагань. Розповідає Тетяні, де він вже був, скільки ігор виграв. І тут, звичайно, вже встиг поставити мат. Фєдя зачаровує співрозмовницю зеленими очима: «Ти думаєш, я малий? Та я сьогодні вже вперше виграв на турнірі! І взагалі, я в цьому році з дитсадку випускатися буду!».

29663846_2127116940852465_440074177_n

Тетяна певна, що такі ініціативи як дитячі спортивні змагання, необхідно підтримувати, залучати до організації ентузіастів-виховників, батьків та спонсорів. «На державному рівні майже відсутні заняття позакласною і виховною роботою – гуртки, хоббі, заняття спортом давно перекладено на плечі батьків, бо фінансування за державні кошти відсутнє. То тут, то там, а загалом всюди, одне й те саме: клуб закрили — приміщення нема, гуртки скоротили, але можна домовитись платно, приміщення є – але там стеля тече і підлогу ремонтувати потрібно… Де можемо – боремось, змінюєм ситуацію, допомагаємо. Я живу з розумінням і відповідальністю, що чужих дітей не буває. Наше майбутнє і майбутнє нашої країни зростає, навчається, виховується саме зараз, саме тут. І всі ми зобов’язані нести відповідальність за нього», – каже Тетяна.

Катерина Василенко дуже задоволена результатами двох днів, і тим, що її перший турнір у Харкові відбувся — незважаючи на складні погодні умови приїхало так багато учасників, дехто — з інших областей. Вона подякувала усім, хто долучився до турніру: дітям та їх батькам, суддям та спонсорам змагань ГО «Об’єднання «Самопоміч». «Багато хто вже досить давно займається шахами з тренерами, а хтось вперше прийшов на змагання, але вони разом і вони щасливі. Сподіваюсь, ми будемо проводити цей турнір щороку і будемо розширювати географію наших змагань. Я мрію про те, що кожного року я буду бачити як нових шахістів, які хочуть показати свої навички, так і вже знайомих мені дітей, які будуть вдосконалювати рівень гри знов і знов!», – поділилася думками Катерина.