Новини

Всі новини
2017-05-05

БУДИНОК, В ЯКОМУ НАРОДЖУЄТЬСЯ НАДІЯ

14 травня відбудеться відкриття нового адаптаційного Центру La casa volante, що в перекладі з італійської означає «Літаючий будинок». В квартирі на проспекті Гагаріна, придбаною громадською організацією «Еммаус» за підтримки італійських спонсорів, постійно проживатиме шестеро дівчат, ще близько двадцяти п’яти підлітків та студентів – вихованців інтернатів зможуть приходити на заняття з репетиторами та на дружні посиденьки.

Підопічні La casa volante

«Літаючий будинок» — не єдиний проект «Еммауса». Перша ініціатива громадської організації називалася «Дивлячись в майбутнє. Перші кроки», в рамках цього проекту активісти відвідували інтернати для дітей з наслідками ДЦП. Познайомившись трошки ближче із інтернатською системою, волонтери дізнались, що по закінченні навчання, деякі вихованці ризикують потрапити в будинок для літніх людей та інвалідів, якщо по закінченню інтернату вони не набудуть навичок повноцінного обслуговування себе. Саме тоді з’явилась ідея створення центру La casa volante – місця, в якому б відбувалась адаптація випускників спеціальних установ до самостійного життя в мегаполісі.

Після закінчення інтернатного закладу молоді люди позбавляються звичного, більш-менш безпечного оточення, чіткого розпорядку, особливого типу організації життя. Вони стикаються з проблемами, пов’язаними з отриманням житла, пошуком роботи, організацією побуту, харчування і вільного часу, взаємодією з соціумом, отриманням медичної допомоги тощо. У дітей з інвалідністю ці проблеми доповнюються їх станом здоров’я та пов’язаними фізичними обмеженнями.

До цього ж, як правило, вчорашні вихованці дитячих будинків залишаються без підтримки, не уявляють, кому вони могли б довіряти і на кого розраховувати. Якщо молоді люди, які мають батьків, мають можливість в разі невдачі повернутися до рідної домівки, то їх однолітки з дитячих будинків такої можливості позбавлені. Однією з ключових задач La casa volante є навчання підопічних саме фінансової грамотності та самостійності. На момент випуску з інтернату на руках у підлітків опиняється велика сума грошей – пенсія за інвалідністю, яка під час перебування в інтернаті накопичується на їх банківських рахунках. Діти не знають, що робити з такими грошима, найчастіше вони або абсолютно нерозважливо їх витрачають, або потрапляють до рук аферистів.

Лалі Ліпартеліани – директор “Еммаусу”

“Ми допомагаємо лише дітям з глибокою інвалідністю, які не мають батьків, — розповідає директор «Еммаусу» Лалі Ліпартеліані. — Головною метою нашого проекту стало бажання подарувати цим підліткам, які залишаються один на один із дорослим життям після виходу з інтернату, місце, яке могло б стати для них домівкою і «буфером» перед зіткненням з реальністю — коли ти повинен сам справлятися з усіма своїми проблемами. Дітям необхідно навчитися, підготуватися до цих проблем, бути впевненими в тому, що вони можуть йти далі самостійно, не боячись тих перешкод, які будуть перед ними поставати. Фінансова підтримка італійських благодійників, нам дала можливість придбати квартиру La casa volante, де житимуть шестеро наших підопічних дівчат. Завдячуючи безпрецедентній підтримці депутатів харківського «Об’єднання «Самопоміч», ми змогли зробити в ній ремонт. Крім того, депутати запропонували працевлаштувати наших дівчат, але наші підопічні ще не зовсім готові до автономного життя”.

Волонтери-репетитори з «Еммаусу» готують дітей до здачі ЗНО ще в стінах інтернатів, а коли ті вступають до ВНЗ, надають житло та допомагають у навчанні. Всі витрати вихованців оплачуються за єдиною умовою — вони повинні вчитися.

У травні громадська організація «Еммаус» планує проводити соціально-культурний фестиваль з метою привернути увагу харків’ян до існуючих соціальних проектів.

“Фестиваль в основному націлений на те, щоб познайомитися з активістами, побачити один одного і відкрити майданчик для розмови. Харків’яни зможуть побачити наших дітей і соціальну складову цієї події, — підкреслює Лалі.

Марія Мезенцева, депутат Харківської міської ради від фракції “Об’єднання “Самопоміч” розповідає, як відбулось знайомство із “Еммаусом”: “Лалі Ліпартеліані прийшла до нас на засідання фракції та звернулась по допомогу. Ми колективно вирішили підтримати проект, допомогти їм у довготривалому ремонті центру «Літаючий будинок». Підлітки, якими опікується «Еммаус» є однією з незахищених груп, яка має підпадати під антидискрімінаційну політику. Цих дітей потрібно готувати до самостійного життя. Їхня вихідна позиція на старті дорослого життя не є рівною із дітьми, в яких є батьки, та дітьми, які не мають інвалідності. Проте вони повинні мати ті самі права та можливості, та бути морально готовими до того, що вони можуть ними скористатись. Тому ми — громадські активісти, волонтери, депутати, маємо допомагати таким дітям жити повноцінним життям.

Відкриття

Марія Мезенцева, Лалі Ліпартеліані і Тарас Сітенко на “Зустрічі друзів Еммаусу” 28 лютого 2017 року

Наша мета — щоб цих людей почали помічати, показати суспільству, що такі люди існують і їх багато. Проблема інклюзії людей з інвалідністю в Україні є стандартною – її просто замовчують. В нас складна економічна ситуація, війна, на яку зараз «списують» відсутність роботи із соціально-вразливими групами населення. В нас відсутня інфраструктура, яка могла б продемонструвати, що серед нас багато людей із певними фізичними обмеженнями. Якщо б вони мали можливість вийти або виїхати на вулиці, жителі міста дуже б здивувались”, – розповіла депутат.