Новини

Всі новини
2018-03-02

Блог. Роман Семенуха: Паралельна реальність Кабінету Міністрів

Другого березня під час години запитань до Уряду міністр соцполітики Андрій Рева емоційно відреагував на моє справедливе запитання, навіщо Уряд розпочав нову боротьбу з бізнесом (йдеться про Постанову 1104, яка фактично скасовує мораторій на перевірку певних видів бізнесу і відтепер дозволяє державним органам відновити практику позапланових перевірок)? Та чи не пов’язано це зі спробами заткнути діри, які утворились через прорахунки уряду під час планування бюджету-2018?

Відповідь віце-прем’єра Реви здивувала, адже за його словами дефіциту немає, прорахунків немає, власні надходження ПФУ зростають та навіть нібито перевищують план. Проте такі заяви є відверто маніпулятивними. І ось чому.

“Бюджет Пенсійного фонду складається з власних надходжень та державної дотації, яка в цьому році становить 139 мільярдів гривень. У 2016 така дотація становила 145 млрд грн, у 2017 – 141 млрд”, – сказав міністр.

МАНІПУЛЯЦІЯ. Адже ці суми і є дефіцитом бюджету Пенсійного фонду, який покривається за рахунок державного бюджету. Можна скільки завгодно займатися підміною понять і термінів, називаючи це “державною дотацією”, але суть від того не зміниться, це державні кошти, без яких ПФУ не зможе розплатитися з пенсіонерами, і ця сума зростає.

«Доходи бюджету ПФУ зростуть майже на 50 млрд грн”, – говорить Андрій Рева.

ПЕРЕКРУЧУВАННЯ. У бюджеті-2018 запланована цифра надходжень від ЄСВ – 199,7 млрд. грн. Той факт, що ця цифра ЗАПЛАНОВАНА, ще не означає, що вона буде виконана, і надходження дійсно зростуть. В 2017 році вдалося зібрати 156 мільярдів грн від ЄСВ. Запланували 136 млрд, але при тому, що мінімальну заробітну плату підняли на 100%, отримали лише 20 млрд грн приросту надходжень, звідки цього року зріст на 50 %, якщо мінімальна заробітна плата підвищилась лише на 16,3 %, а кількість платників ЄСВ не зростає?

“Протягом січня і лютого державне казначейство виплачувало лише ті кошти, які надійшли тільки за рахунок ЄСВ. Надходження ЄСВ на початку року перебільшили очікування на 3,5 млрд. грн, ви можете переконатися в цьому, піднявши цифри Пенсійного фонду”, – сказав міністр.

НЕПРАВДА. У відповіді ПФУ на мій депутатський запит відображені інші дані. Згідно з оперативними підсумками роботи Пенсійного фонду України за січень 2018 року загальна сума видатків на пенсійні та інші заплановані виплати склала 21,9 млрд грн (без урахуванням частково виплачених у грудні 2017 року пенсій на суму 8,2 млрд грн. Забезпечення виплат здійснювалось за рахунок залишку коштів на початок року (1,8 млрд грн), власних доходів Пенсійного фонду України за січень (13,5 млрд грн) та залучених за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку позик на загальну суму 10,2 млрд грн, з яких повернуто 3,5 млрд грн. Залишок неповернутої суми позики поточного року станом на 01.02.2018 року склав 6,7 млрд грн.

“ЄСВ знизили з 38 до 22%, 65 млрд грн були передані великому бізнесу, який забув повернути ці кошти людям”, – цитую міністра.

ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ. Це не була грошова дотація у бізнес, мова була про зниження податку, і знов Міністерство мислить теоріями, а не розрахунками.

Чути такі відповіді дуже дивно, адже, якщо в бюджеті-2018 запланована дотація ПФУ (139 млрд грн), то чому Уряд не видає ці дотації, змушуючи Пенсійний фонд брати кредити? І взагалі, як, за словами пана Реви, доходи від надходжень зростають, то навіщо взагалі брати позики?

Пенсіонери вже зрозуміли ціну словам Уряду, коли побачили, які надбавки вони отримали після так званої пенсійної реформи. Подібні маніпуляції цифрами до добра не доведуть.

Але більше того, зверніть увагу на емоційну складову виступу пана міністра щодо зниження ЄСВ. Не буду здивований, коли у найближчий час Уряд підніме податки для бізнесу.