Новини

Всі новини
2018-11-28

Артем Фисун: Чи можливий шведський стиль життя в Україні?

Депутат Харківської районної ради від «Самопомочі» Артем Фисун у рамках програми Фонду родини Богдана Гаврилишина «Молодь змінить Україну» відвідав Швецію — одну із найрозвинутіших країн Європи. Він поділився своїми враженнями та новими ідеями щодо впровадження шведських інновацій.

Столичний аеропорт Стокгольм-Арланда зустрів нас — команду українських молодих лідерів — похмурою погодою, але наша українська завзятість і піднесений настрій розігнали хмари. Вид із вікна таксі – неймовірний: отримуєш надзвичайні емоції, коли бачиш рівні широкі дороги, чисті узбіччя, нові сучасні автомобілі і будівництво, будівництво, будівництво… У передмісті та в самій столиці все розбудовується, ремонтується, але при цьому має вишуканий вигляд. В голові постійно лунає питання: як таке може бути, як вони це створили? Адже при розвиненій інфраструктурі, щільній забудові, потужному виробництві Швеція зберегла неймовірні краєвиди, чудові гірські пейзажі та має напрочуд чисте повітря. Відповідь приходить, коли починаєш знайомитися із шведським способом життя.

Дотримання законності усіма членами суспільства – є запорукою безпеки і добробуту

Шведи дуже поважають закон та мають активну громадянську позицію. Таким чином вони отримують комфортні умови не лише дома чи на роботі, але й у суспільному житті. Громадяни Швеції сплачують чи не найбільші податки в Європі — більше 50% від зарплатні. Саме тому людина не пройде байдуже повз ямки на дорозі, а зупиниться і з’ясує, чому не відремонтовано? А далі вимагатиме рішення проблеми від тих, хто є відповідальним – тих, хто розпоряджається грошами, які громадянин вкладає в загальний добробут у вигляді податків.

У Швеції можна пити воду з-під крану

В Швеції дуже турботливо ставляться до природи та ведуть здоровий спосіб життя. Виховавши у собі позитивні звички, вони забезпечують своїй країні швидкий, прогресивний та максимально безпечний для природи розвиток країни для себе і для майбутніх поколінь. Ремонтують водопровідні та каналізаційні мережі, не очікуючи їхнього повного зношування, використовують потужні фільтри, що не дозволяють забруднювати водні ресурси. Завдяки такому підходу вони сміливо п’ють водопровідну воду, бо вона абсолютно безпечна для вживання. Те саме й щодо шкідливих викидів підприємств – вони суворо контролюються, бо чисте повітря – один з пріоритетів.

Маючи короткий світловий день, шведи будують сучасне житло з просторими широкими кімнатами та офіси з величезними вікнами. В усіх приміщеннях дуже багато кімнатних квітів та зелені, що прикрашають внутрішній антураж, покращують повітря і підвищують продуктивність праці.

Такого поняття як «сміття» тут майже не існує. Щомісяця у Стокгольмі збирають близько 100 тисяч кілограм харчових відходів, які переробляються на 115 тисяч кубічних метрів біогазу, який йде на опалення житла та заправки міського транспорту. Тверді побутові відходи також йдуть на переробку — з них виготовляють меблі, будівельні матеріали.>


Світловий день в Швеції дуже короткий, тому у сучасному інноваційному мікрорайоні Стокгольму Stockholm Royal Seaport зведені 4-поверхові будинки, які розташовані таким чином, щоб кожна квартира отримувала достатню норму сонячного світла. На дахах житлових будинків встановлено сонячні батареї та висаджено рослини – газонна трава та невеличкі кущі. Вони затримують і накопичують дощову воду для живлення дерев, що ростуть на подвір’ї. Повсюдно встановлені зарядні пристрої для заправки електромобілей.

Шведам вдалось визначити найефективніші напрямки для розвитку країни, мінімально використовуючи природні ресурси із максимальною користю. Потрапивши сюди відчуваєш, що кожному з нас необхідно плідно попрацювати, щоб досягти такого рівня життя, але це можливо!

Не знаючи минулого, майбутнього не побудувати

Потрапивши до історичного центру Стокгольму стикаєшся із спокійним та виваженим ритмом життя його мешканців. Цінуючи власну історію, шведи виховують змалечку самоповагу та гордість за свою країну, паралельно створюючи комфортні умови життя та залучаючи інвестиції для розвитку. В Швеції цінують та бережуть свої історичні пам’ятки. Сучасна архітектура гармонійно поєднується із старовинними будівлями.

Величезна кількість музеїв з експозиціями всесвітньовідомих шедеврів привертає увагу великої кількості туристів, які приїжджають сюди витрачати свої гроші. Вулички Стокгольму заповненні туристами з усього світу. Кого тільки не зустрінеш на стародавній бруківці цього величного портового міста: французи, німці, іспанці, японці, китайці, араби. Варто зазначити, що для українців ціни на все – непомірно високі, але для місцевих, з їхньою заробітною платою, — нормальні. Вартість квитка до музею – 120 шведських крон (1 крона дорівнює 3 гривням).

Про велосипеди, дітей, кажанів і спиртне

Шведи – це сімейна нація. Прогулюючись вуличками Стокгольму, постійно зустрічаєш пари з двійком-трійком дітей. Культура виховання дітей у Швеції приємно дивує. Їх змалечку привчають до спорту та дотримання правильного раціону харчування. Це забезпечує шведам один з найвищих показників середньої тривалості життя у Європі — 80 років серед чоловіків, 84 — серед жінок. За прогнозом Мінохорони здоров’я та соціальних справ Швеції, до 2030 року очікується збільшення кількості громадян віком за 65 років на 25%.

У Стокгольмі майже відсутні автівки, паркувати їх нема де та й дорого. Місто оповите 750 кілометрами велодоріжок — саме так дістаються до роботи люди різного віку і статку. Навіть ректор Стокгольмського університету, якого ми відвідали з дружнім візитом, їздить на роботу велосипедом.

Кожен район міста має спорткомплекс, басейн та стадіон. На початку листопада футбольні поля перетворюються на ковзанки, заповнені містянами віком від 4 до 70 років. Упродовж робочого дня на вулицях Стокгольму неможливо побачити нетверезих шведів. Спиртні напої дозволено продавати тільки в спеціалізованих магазинах та в чітко визначений час – до 19:00.

Піклуються шведи не лише про людей, але й про тварин. В Стокгольмі багато хто їздить із своїми песиками в громадському транспорті – тут це дозволено, адже усі власники ретельно прибирають за ними, це навіть не обговорюється. Для собак є спеціальні заклади, на кшталт дитячих садків, де можна залишити свого улюбленця, поки людина на роботі. А якщо мешканець Стокгольму обладнає будиночок для кажанів у себе на даху, отримає від муніципалітету бали, які зможе використати для зниження вартості комунальних послуг.

Незабутні враження, позитивні емоції, неймовірні знайомства та ефективно проведений час заряджають на нові й продуктивні дії на користь Україні. Побачивши те, як живуть пересічні шведи, буду ще наполегливіше добиватись, щоб подібні технології впроваджувались і в Україні: роздільний збір сміття з подальшою переробкою, виготовлення біопалива українського виробництва, використання альтернативних джерел енергії.

Особиста щира подяка Фонду Родини Богдана Гаврилишина за надану можливість відвідати цю дивовижну країну й отримати нові корисні знання. Вічна пам’ять великому українцю – Богдану Гаврилишину за його далекий погляд у майбутнє та вірну любов до своєї країни. Все буде Україна!